Za volantem

Nová značka proti chaosu na křižovatkách. Hodila by se i v českých městech

Nová značka proti chaosu na křižovatkách. Hodila by se i v českých městech
Dočasné dopravní značení v Bratislavě. | Zdroj: Policie SR

Slovenští policisté začali po Bratislavě rozmísťovat nové dočasné značky. Zaměřují se na křižovatky s hustějším provozem. Značení má řidiče naučit, aby nevjížděli do křižovatky na zelenou, pokud nemohou plynule pokračovat v jízdě i za ní.

Ve velkých městech je to častý nešvar: řidič vidí na semaforu zelenou, a tak vjede do křižovatky, i když nemůže pokračovat dál, protože za křižovatkou stojí kolona. Uprostřed křížení tak vytvoří neprostupný špunt i pro šoféry z ostatních směrů. A vzniká chaos.

Právě těmto situacím má předcházet nové dočasné značení, které začali rozmísťovat dopravní policisté v Bratislavě. "Nevjížděj, pokud nemůžeš pokračovat," píše se na značce.

Dočasné dopravní značení v Bratislavě. | Zdroj: Policie SR

​"V této souvislosti žádáme řidiče, aby se chovali navzájem ohleduplně, respektovali dopravní značení a své chování přizpůsobili vždy aktuální situaci v silničním provozu," vzkazuje slovenská policie i na sociálních sítích.

"To znamená, aby nevjížděli do křižovatky, pokud jim situace neumožňuje pokračovat za křižovatkou v jízdě, takže by byli nuceni zastavit vozidlo na křižovatce; to neplatí, musí-li řidič zastavit vozidlo v křižovatce z důvodu dávání přednosti chodcům projíždějícím přes vozovku nebo při odbočování doleva," dodávají bratislavští policisté.

V každodenních dopravních špičkách v Praze i v dalších českých městech se ukazuje, že podobné značení by se hodilo i u nás. I podle českých policistů se podobně chovají každý den tisíce řidičů. Vjet zbrkle do křižovatky a zablokovat ji se přitom nemusí vyplatit, je to přestupek, za který hrozí až dvoutisícová pokuta.

​Vloni se čeští policisté snažili o podobnou výzvu jako teď jejich slovenští kolegové. "Hustý provoz ve městech zhoršují mnohdy řidiči, kteří v rozporu s předpisy vjedou do křižovatky, aniž by jim situace za ní dovolila pokračovat v jízdě. Při změně světelné signalizace tak dochází k zbytečnému zablokování křižovatky. Častá situace je zatěžkávací zkouškou nervové soustavy řidičů. Ti pak často kupí chyby," vzkazoval tehdy policejní mluvčí Pavel Šváb.

A policie pak ukázala stejnou značku, jakou teď začali používat Slováci. Na našich silnicích ji ale od té doby skoro nezahlédnete.

Nevjížděj, pokud nemůžeš pokračovat. | Zdroj: Policie ČR

​Někteří slovenští řidiči tvrdí, že je to jedno – značka podle nich stejně nezabere. "Tohle lidé nikdy nepochopí, ani zip, ani správné používání světel. Můžete o tom mluvit od rána do večera, ale nemá to skoro žádný efekt. Je třeba tam postavit policisty a vybírat do kasičky," podotýká jedna z řidiček na facebookové stránce slovenské policie.

"A když to dodržím, tak ti za mnou mě vytroubí, proč nejedu, když mám zelenou," poznamenává další řidič.

Související obsah

​Česká policie před rokem zveřejnila videozáznam, který měl varovat řidiče před unáhleným vjížděním do křižovatek – šofér najel do světelné křižovatky na poslední chvíli a srazil chodce, který měl zelenou:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události