Domácí

Škodovka zastaví výrobu. Po povodních ve Slovinsku nemá součástky

Kvůli následkům záplav ve Slovinsku musí česká automobilka Škoda nejméně na týden zastavit výrobu závodu v Kvasinách na Rychnovsku. Jeden z dodavatelů koncernu Volkswagen měl mít kvůli přírodní katastrofě výpadek součástek. Částečně se omezí i výroba aut v Mladé Boleslavi.

Od pondělí 11. září zastaví Škoda Auto výrobu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku. Záplavy ve Slovinsku totiž na čas vyřadily provoz dodavatele součástek pro spalovací motory. "Postihly subdodavatele, který dodává komponenty pro spalovací motory modelů značky Škoda a dalších koncernových značek. Je vyvíjeno úsilí o plné obnovení výroby v tomto závodě," potvrdila pro TN.cz mluvčí automobilky Ivana Povolná.

Výpadek se nyní podle vedení firmy dotkne i dalších značek spadajících pod koncern Volkswagen. Kvůli tomu bude muset Škodovka nejméně na jeden týden částečně omezit výrobu i v továrně v Mladé Boleslavi. "O veškerých krocích budeme jednat se sociálním partnerem Odbory KOVO," doplnila Povolná s tím, že nyní probíhají jednání se zástupci zaměstnanců. 

Související obsah

​O omezení výroby kvůli výpadku součástek už tento týden informovalo vedení firmy své zaměstnance prostřednictvím dopisu. Podle informací deníku E15 by mohlo úplné zpomalení či úplné zastavení výroby v automobilce potrvat zhruba dva týdny. 

Přírodní katastrofa na Balkáně se dotkne i výroby aut na jihu Evropy. Rozsáhlý závod značky Volkswagen v portugalské Palmele musí zastavit výrobu aut od pondělí na další dva měsíce. Po dohodě s odboráři zástupci továrny slíbili, že do plánovaného obnovení fungování fabriky v listopadu budou zaměstnanci pobírat 95 % mzdy, informuje web Blu Radio.

Před dvěma týdny musela zastavit výrobu také kolínská pobočka automobilky Toyota. Kvůli rozsáhlému požáru továrny ve středočeském Žebráku jim chybí plastové součástky. Odstavení výroby by kvůli tomu mělo trvat nejméně do konce příštího týdne. 

Škoda zdraží některé modely o desetitisíce. Čekat na auto ale můžete i rok (01/2023): 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události