Jednodenní dálniční známku si denně koupí před 2 000 řidičů. Na mnohé z nich ale čekalo velké zklamání. Při nákupu totiž zjistili, že jednodenní dálniční známka neplatí 24 hodin od chvíle nákupu, ale jen do půlnoci toho dne, kdy ji zakoupili.
Některé řidiče to, že jednodenní známka až tak jednodenní není, velmi překvapilo. "Takže když si ji koupím ráno, tak mi platí jen do půlnoci? Tak to je lumpárna," rozčiloval se jeden z řidičů.
"Řekl bych, že jednodenní by měla platit 24 hodin. Stejně jako lístek třeba na metro nebo na autobus," nesouhlasil s pravidly jednodenní dálniční známky další.
"Jednodenní dálniční známka v České republice platí jeden kalendářní den, to znamená od půlnoci do půlnoci," vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Když si koupíte dálniční známku například ve dvě hodiny odpoledne, tak platí jen do půlnoci. Tedy pouze deset hodin.
"Já budu potřebovat vyjet ve 23 hodin do Prahy z Brna a zpět a koupím si známku jako na jednu hodinu a od 0:01 musím další," rozčiloval se nad pravidly jeden z řidičů na facebooku.
Stejně to má od listopadu také Rakousko. Vyplývá to z evropské legislativy. Podle resortu dopravy by navíc případná změna znamenala nárůst administrativy, vyšší náklady a menší příjmy pro stát.
"Lze předpokládat, že někteří řidiči by si koupili tuto jednodenní dálniční známku v momentě, kdy by si jinak koupili tu desetidenní," uvedl Jemelka. Ta stojí o 70 korun víc než jednodenní známka.
"Cena je odvozena od roční známky. 19 % je pro cenu měsíční, 12 % pro desetidenní a 9 % pro jednodenní," vysvětlil dopravní expert Igor Sirota. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) minulý týden oznámil, že od příštího roku roční dálniční známka zřejmě znovu zdraží.