Autosalon

Renault Twingo GT: Nákupní taška nacpaná vzrušením!

Renault Twingo GT: Nákupní taška nacpaná vzrušením!

Současná generace malého Twinga nadchla svou odvážnou koncepcí s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Teprve sportovní verze lehoučkého auta ale bude mít to správné grády!

Ostrá nákupní taška, nebo-li odvážné supermini... To samé řešení zvažoval bohatý Volkswagen pro svůj nejmenší model up!, ale strážci kasy nakonec udělali jeden rázný škrt. Koncepce s motorem vzadu a pohonem zadních kol přitom přináší u malých aut nejen obrovské výhody v prostornosti interiéru, ale velkou předností je také bezkonkurenční obratnost v městském provozu. Rejd předních kol totiž nijak neomezuje pohonné ústrojí na přední nápravě.


Jenže jde o řešení nekonvenční, odvážné, musíte vyvinout speciální platformu, a nakonec budete napjatě čekat, jak auto přijmou zákazníci. VW zkrátka zahrál na jistotu, zatímco Renault se o náklady podělil se značkou Smart a šel odvážně do rizika. Za to sklidil od motoristické veřejnosti pochvalu, ale od samého počátku se ozývaly hlasy, že nové Twingo přímo volá po sportovní verzi.


A teď jsme se dočkali. V Paříži Renault představil Twingo GT v exkluzivním oranžovém laku (k mání bude také v černé, bílé a šedé), a tohle autíčko nehodlá jen tak postávat v koutě. Vzadu uložený přeplňovaný tříválec o objemu 0,9 litru posílil na 110 koní a 170 Nm točivého momentu, který na zadní kola putuje přes manuální převodovku. Další dobrá zpráva. Možná, že zmíněné parametry nevypadají nijak světoborně, ale musíme vzít v úvahu, že Twingo váží méně než 1000 kg a v dané třídě unikátní koncepce slibuje nehynoucí zábavu.


Renault prozatím neupřesnil dynamická data, ale slibuje sprint na stovku výrazně pod deset sekund a pružné zrychlení z 80 na 120 km/h pod devět sekund. Na nějaké té desetince ovšem nesejde, a to ze dvou důvodů. Jednak víme, že Renault rychlá auta prostě umí. A ten druhý? Už z podstaty věci použité koncepce je zřejmé, že Twingo GT dokáže na okreskách sehrát jedinečné představení.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události