únava

Nevyspalí řidiči jsou srovnatelná hrozba jako opilí, tvrdí studie

Nevyspalí řidiči jsou srovnatelná hrozba jako opilí, tvrdí studie

Americká organizace pro bezpečnost v dopravě AAA zveřejnila výsledky rozsáhlé studie, která zkoumala vliv únavy řidičů vzhledem k pravděpodobnosti způsobení dopravní nehody. AAA prostudovala okolnosti 4571 nehod, jejichž účastníky se v letech 2005 až 2007 stalo celkem 7234 řidičů.

Autoři studie dospěli k závěru, že u řidičů, kteří denně prospí šest až sedm hodin, hrozí 1,3-krát vyšší riziko nehody oproti těm, kteří spánku věnují více než sedm hodin. U řidičů, kteří naspí jen čtyři až pět hodin, je riziko oproti normálu vyšší již 1,9-krát a u řidičů, kteří spí méně než čtyři hodiny, riziko nehody dramaticky stoupá na 11,5-násobek.

DOPORUČUJEME: Soumrak dieselů? Zakážou jim velkoměsta vjezd?


Výzkumníci v závěrečné zprávě varují před rizikem, které si mnozí řidiči nepřipouštějí. Nedostatečně odpočatí šoféři, kteří před jízdou nenaspali ani pět hodin, představují srovnatelnou hrozbu pro ostatní účastníky silničního provozu jako lidé, kteří neváhali usednout za volant opilí.

DOPORUČUJEME: Špatně zapřažený vozík a na něm auto. To nemůže dopadnout dobře...


Dalším varovným zjištěním studie AAA je přiznání každého třetího řidiče k tomu, že za poslední měsíc řídil ve stavu, kdy nedokázal udržet otevřené oči. Přitom 97 procent dotazovaných řidičů uvedlo, že řídit ve stavu těžké únavy považuje za "naprosto nepřijatelné", což je zajímavý rozpor. Nezbývá než si popřát, abychom potkávali co nejméně opilých i dřímajících řidičů...


 

STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události