Toyota

Toyota ukazuje, jak budou vypadat auta za třicet let...

Toyota ukazuje, jak budou vypadat auta za třicet let...

Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2017 v Las Vegas byla odhalena průkopnická studie, jež zhmotňuje představy automobilky Toyota o budoucích vozech vycházejících z potřeb lidí, kteří s nimi cestují. A taky bere ohled na okolní prostředí. Sci-fi? Určitě tak trochu vypadá. Ale podle všeho se koukáme na auto, jaká se budou za třicet nebo čtyřicet let běžně vyrábět.

Za návrhem studie Concept-i stojí kalifornské designové studio Calty, které využilo technologie uživatelského rozhraní vyvinuté inovačním centrem Toyota Innovation Hubna. Samozřejmě, že se bavíme o autě co se řídí zcela samo, ale taky nechá řídit řidiče. Nicméně i když řidič převezme kontrolu, auto neustále sleduje jeho počínání a v případě potřeby zasáhne. Návrháři taky použili úplně nové postupy při ovládání, takže Concept-i ke zprostředkování potřebných informací nepoužívá běžný displej na středovém panelu, ale třeba různobarevné světlo v prostoru pro nohy informuje o tom, zda je vůz v režimu autonomního, nebo ručního řízení. Projektory umístěné na zadním panelu promítají na sloupek u sedadel obraz takzvaného mrtvého úhlu. A displej HUD pak zprostředkuje řidiči další informace bez nutnosti odklánět zrak od vozovky.

DOPORUČUJEME: Zábava pro začínající řidiče!

Dokonce i exteriér vozu je navržený s ohledem na snazší propojení studie Concept-i s okolním světem. Agent Yui se objevuje na vnějších panelech dveří, aby uvítal řidiče a posádku blížící se k vozidlu. V zadní části auta se zobrazují zprávy pro ostatní řidiče, které informují o blížící se zatáčce nebo varují před možným nebezpečím. Na předku vozidla se zase zobrazuje informace o tom, zda je Concept-i v režimu autonomního nebo ručního řízení. Budoucnost už je blízko.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události