Sníh

Tipy, jak se vyhnout nehodě na zasněžené silnici

Současné podmínky na silnicích jasně dokazují, že ani sebelepší řidiči často proti přírodě nic nezmůžou. Mnoha nehodám a karambolům se dá přesto alespoň částečně předcházet. Jak se správně chovat na zmrzlé a zasněžené silnici? Sami jsme to zkusili a přinášíme vám pár tipů, které se vám určitě budou hodit.

Nelepit se na ostatní řidiče a správně sedět je základ
 

Předvídejte, udržujte si odstup a raději dejte nohu z plynu. Velmi důležité je správně sedět, tedy mít sedačku s téměř kolmým opěradlem a lehce držet volant v poloze tři čtvrtě na tři. To je úplný základ, pokud se v autě povalujete, případně jedete styl „loket z okna“ - řídit prostě neumíte.

Související obsah

Pozor na brzdu
 

Na suché vozovce by auto z rychlosti 60km/h stálo do 20metrů, na sněhu zastavilo až po ujetí 63metrů. A co teprve, když se s autem dostanete do smyku. Jak v takové situaci správně reagovat?
 

"Je velká chyba šlapat na brzdu, šlápnem na brzdu a to auto jede v podstatě pořád rovně. Zrovna tak je špatně šlápnout na plyn, to auto dělá strašně velký oblouky. Úplně nejideálnější je, když už v tom smyku jsme, tak sešlápnout spojku, nechat volně kola odvalovat," radí Jan Pechout, koordinátor BESIP.

Navštívit se svým autem speciální tréninkové místo
 

Pár jízd v autoškole z vás profíka neudělá a na jízdu na zasněžené silnici nepřipraví. Trénovat své schopnosti v lepším případě na parkovištích nebo v tom horším až přímo za provozu na silnici, není to nejlepší řešení. Od toho jsou speciální tréninková místa. Ano, u nás jich není tolik, jako u našich sousedů, ale rozhodně se do nich vyplatí investovat.
 

"Řidič zjistí teprve tady, jak se ten jejich vůz v krizové situaci chová a tím pádem se teprve tady učí, jak tu krizovou situaci řešit," říká manažerka mosteckého Autodromu, Veronika Raková.
 

Související obsah

Když se necítíte, nikam nejezděte


Přecenit řidičské dovednosti bývá velmi snadné. Každoročně to dokazují tisíce zbytečných dopravních nehod, kterých vždy rapidně přibude jakmile začne trošku víc pršet, objeví se silnější mlha nebo padá sníh. Právě ten poslední důvod je teď hodně aktuální. Česko zasypává sníh ze všech stran a policie denně řeší stovky nehod. Pokud se na jízdu necítíte, raději nevyjíždějte. Nebo seberte odvahu a vyzkoušejte městskou hromadnou dopravu.

Související obsah

vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události