Auto

Co znamenají loga aut a po čem nesou automobilky svá jména?

Co znamenají loga aut a po čem nesou automobilky svá jména?
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Na kapotách vídáme různá loga aut. Každý ví, jak vypadají znaky BMW, Renaultu či Mercedesu. Co ale vlastně tyto loga symbolizují a jak názvy automobilek vznikly?

ALFA ROMEO

Název Alfa Romeo vzniklo ze dvou částí. První je zkratka továrny (Anonima Lombarda Fabrica Automobili) a druhá část byla později přidána po novém majiteli, který továrnu osm let od vzniku převzal. Logo je složitejší než u ostatních značek. Nalevo je červený kříž v bílém poli, což je znak Milána. Na druhé straně je zase had pojídající muže. Oba symboly pochází ze středověkých křížových výprav. 

AUDI

Název Audi má dlouhou historii. Podnikatel August Horch totiž odešel z automobilky A. Horch & Co. a chtěl založit jinou. Název Horch Automobil Werke ale musel změnit. Své jméno, které v němčině znamená "poslouchej" přeložil do latiny a tak vznikl název Audi. Čtyři spojené kruhy se v logu objevily poté, co se sloučily čtyři automobilky.

Související obsah

BMW

BMW je zkratkou pro německý název Bavorských automobilových dílen (bayrische Motoren Werke). Původní výroba se zabývala leteckými motory, právě tento fakt souvisí s logem. Modrobílý střed totiž připomíná roztočenou leteckou vrtuli. Bílomodrou barvu měla navíc i jedna bavorská letka, která používala motory od BMW.

CADILLAC

Automobilka Cadillac se jmenuje po francouzském průzkumníkovi - Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillas. Logo se od vzniku hodně změnilo. Základ ale zůstal. koruna a znak. Koruna symbolizuje šest starobylých francouzských hrabství a znak udatný původ.

CITROËN

Automobilka nese název zakladatele Andreho Citroëna. Za zmínku stojí, že firma předtím vyráběla jen ozubená kola a jiné součástky. Logo, které vypadá jako dvě šipky směřující vzhůru, ve skutečnosti symbolizuje železné zuby převodových kol.

Související obsah

DATSUN

Původně se automobilka jmenovala jen DAT podle tří investorů: Den, Aoyama a Takeuchi. V roce 1931 po uvedení nového malého auta na trh se název změnil na Datson, "Datův syn". Jenže v japonštině son znamená ztráta, a tak dnešní jméno je Datsun. Nápis v logu byl dříve na vlajce Japonska. 

FERRARI

Ferrari nese jméno zakladatele Enza Ferrariho. Logo bylo vytvořeno podle příběhu samotného zakladatele. Kůň mu na autech mu měl přinést štěstí. Žlutá barva okolo je barvou města Modena.

FIAT

Fiat je zkratkou italské továrny aut - Fabbrica Italiana Automobili Torino. Logo tvoří pouze nápis, který změnil během doby barevný podklad. Dříve byly mezi písmeny tečky a okolo nich vavřínový věnec.

FORD MOTOR COMPANY

Henry Ford odešel po neshodách s investory z automobilky Henry Ford Company a rok nato založil Ford Motor Company. Dnes používáme pouze část - Ford. V logu Fordu byl dřív vidět rukopis zakladatele, nyní je nápis vložen do modrého oválu.

HONDA

Jméno automobilky je po zakladateli Hondovi. Logo značky je velká iniciála názvu značky.


HYUNDAI

Slovo hjonde znamená z korejštiny "moderní". V logu je písmeno H, podobně jako u Hondy, tohle je ale nakloněné.

Související obsah

CHEVROLET

Automobilku založil Louis Chevrolet. Původ loga je ovšem velmi zajímavý, protože se na něm neshodli ani jeho majitelé. První verze je ta, že kříž je vzorkem tapety z jednoho pařížského hotelu. S tímto útržkem měl majitel přijet zpět do Ameriky. Druhá verze zase říká, že majitel symbol zahlédl v novinách. Znak v obou případech nemá žádný význam.

CHRYSLER

Chrysler vznikl až po reorganizaci automobilky Maxwell Motor Company a jméno nese opět po zakladateli Walteru P. Chryslerovi. Logo Chrysleru je okřídlený nápis.

KIA

Kia znamená v korejském jazyce "původ z Asie". Podklad v podobě oválu má znázorňovat zeměkouli.

LAMBORGHINI

Automobilku Lamborghini založil Ferruccio Lamborghini. V logu této značky je býk, protože zakladatel se v tomto znamení narodil.

MAZDA

Mazda je skomolené jméno zakladatele Matsudy. V íránské Savestánštině znamená "velká moudrost". V logu Mazdy můžeme vidět písmeno M nebo V. Střed může vypadat jako letící pták - to je symbol svobody.

Související obsah

MERCEDES

Mercedes je pojmenován po dceři zakladetele Daimlera Benze. Symbol Marcedesu, tedy trojcípá hvězda, má představovat zemi, vodu a vzduch.

NISSAN

Jméno je zkratka pro japonské závody - Nippon Sangyo. Logo tvoří nápis a kruh kolem něj. Ten znázorňuje vycházející slunce.

OPEL

Zakladatel Oplu se před výrobou aut zabýval výrobou šicích strojů a později jízdních kol. Automobilům se začali věnovat až jeho synové po jeho smrti. Grafická podoba značky Opel dříve požívala logo s nápisem Opel, ve 40. letech byl znak změněn na vzducholoď zasazenou do zlatého kroužku. V dnešní podobě se vzducholoď zaměnila za blesk.


PEUGEOT

Firmu Peugeot založil Jean-Jacques Peugeot. Logo bylo vytvořeno na zakázku a dnešní podoba se od té dřívější liší tím, že lev už nestojí na všech čtyřech, ale je jen na zadních.

PORSCHE

Porsche zdědilo jméno po synu slavného konstruktéra Porscheho. Ferry Porsche továrnu založil a šel ve stopách svého otce. Základem loga je erb Wurttemberska a uprostřed je skákající kůň, který patří k samotnému městu.


RENAULT

Renault nese název po zakladateli Louisi Renaultovi. Logo od vzniku změnilo už mnohokrát podobu, ale vždy to byl znak diamantu.

ROLLS-ROYCE

Rolls-Royce je spojenina příjmení dvou zakladatelů: Charlese Stewarta Rollse a Frederica Henryho Royce. Znakem Rolls-Royce jsou pouze iniciály zakladatelů. V horní a dolní časti jsou jejich celá příjmení.

SAAB

Saab je zkratka švédských leteckých závodů - Svenska Aeroplan aktiebolaget. V logu je hlava gryfa, což je mýtický orlo-lev. Ten symbolizuje sílu a neohroženost.

SEAT

Seat je taktéž zkratkou, v tomto případě ale španělské společnosti motorových vozidel - Sociedad Espanola de Automóviles de Turisma. Logem je opět iniciála názvu.

SUBARU

Nézev vznikl podle souhvězdí plejád. Šest hvězd představuje šest společností, které mateřská společnost Fujitsu Heavy Industries tvořily. Hvězdy ze souhvězdí můžeme spatřit i ve znaku. 

ŠKODA

Název naší největší automobilky vznikl na základě prvorepublikového majitele Emila Škody. Logo je popisované jako okřídlený šíp, ale původ není s jistotou ověřený. Logo z roku 1923 vypadá jako vykreslená hlava indiána, později je hlava indiána už velmi zjednodušená.

TOYOTA

Toyota není původním názvem automobilové továrny. Nejprve to byla Toyoda po zakladatelích. Ti však chtěli odlišit název firmy od jména rodiny. Toyota sídlí v Japonsku a nese překlad "mnoho rýže". Zajímavost je, že v japonštině se tento název píše osmi tahy, což je číslo, které přináší štěstí. Logo tvoří tři elipsy, ty tvoří písmeno T.

VOLKSWAGEN

Jméno značky je přesným překladem z německého jazyka, znamená "lidový vůz". Říkalo se mu takto od vzniku z důvodu, že automobilka měla vyrábět levná auta. Co se týče loga, je to zkratka slova volkswagen.

VOLVO

Volvo vzniklo z latiského "volvere" - to znamená točím se. To proto, že firma, která automobilku založila, dříve vyráběla kuličková ložiska. Kruh se šipkou pochází z mytologie, je to symbol boha války.


bar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události