Elektromobil

Podpoří vláda nákup elektromobilů? A z koho by si měla brát příklad?

Podpoří vláda nákup elektromobilů? A z koho by si měla brát příklad?

Třetina nových aut v Norsku jezdí na baterky. Zato na Slovensku se jich prodala pouhá stovka. Obě země přitom elektromobily podporují. Pravda, každá jiným způsobem...

Zástupci české vlády a automobilky působící v Česku se dohodli na vytvoření Paktu automobilové budoucnosti, který by měl určovat trend, jakým se výroba automobilů a součástek bude v ČR ubírat v následujících letech. Česká vláda a výrobci tak chtějí reagovat na stále větší tlak na výrobu a prodej hybridních a ryze elektrických automobilů. A třeba šéf Škody Auto Bernhard Maier rovnou řekl, že škodovka chce v roce 2025 prodávat minimálně čtvrtinu svojí produkce s bateriemi.


DOPORUČUJEME: Automobilky budují společnou síť nabíjecích stanic. Spojily se proti Tesle.

Jenže zatím to v Čechách není s prodejem elektromobilů nijak valné. Důvod? Zákazníci, a je jedno jestli firmy nebo lidé z ulice, nemají žádný důvod, proč elektromobil nebo auto s hybridním pohonem upřednostnit před verzí s klasickým spalovacím motorem. Ale to by se mělo změnit, první vlaštovkou je dotační program pro firmy ve výši 150 milionů, kdy jsou peníze určené na nákup elektromobilů a budování nabíjecích stanic.

Jenže to stačit nebude. Jak ukazuje příklad ze Slovenska, kde vláda ve spolupráci se svazem dovozců automobilů vyhradila na dotace více než 5,2 milionu eur, tedy přes 140 milionů Kč. Zájemce o čistý elektromobil dostane 5 000 eur (135 000 Kč) a u plug-in hybridů je to 3 000 eur (81 000 Kč). Dotace by měly být uplatněny při nákupu cca tisícovky aut, ale za první tři měsíce se aut s baterkami prodalo jen sto. Program skončí na konci roku. Tohle je totiž málo…

DOPORUČUJEME: Luxusní auto na baterky za cenu Toyoty? Jsme zvědaví!

Ostře to kontrastuje s vládní podporou elektromobility v severských zemích. Třeba v Norsku jezdí třetina nových aut na baterie a do roku 2020 by se měl poměr změnit na 70:30 ve prospěch elektromobilů. Není se čemu divit. Zdanění běžných aut je tady extrémně vysoké (až sto procent v případě aut se silnými motory) a elektromobily jsou daně z přidané hodnoty zcela zproštěny. Auta na baterie ani neplatí ani mýto na dálnicích, poplatky za trajekty a dřív se neplatilo ani parkovné ve městech. Jenže na druhou stranu, investice na podporu elektromobility jsou v tomhle případě vskutku extrémní a otázkou není jen jestli mají smysl, ale taky jestli jsou udržitelné v horizontu několika dalších let. Na druhou stranu je fér taky zůdraznit, že Norsko 95 procent elektrické energie pochází z vodních elektráren, což je nesrovnatelné číslo se zbytkem Evropy. Nicméně i tak investuje Norsko do rozvoje elektromobility až 12 miliard korun každý rok!


A co vy? Myslíte si, že má smysl elektromobily a hybridní vozy tak masivně podporovat?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události