Cadillac

Nový speciál pro Trumpa je připravený: Tohle "bestie" umí

Nový speciál pro Trumpa je připravený: Tohle "bestie" umí
Zdroj: Profimedia

Americká automobilka Cadillac má podle webu Autoweek.com připravený nový prezidentský speciál. Obyčejně automobilka nasazuje nový model při inauguraci nového prezidenta, letos to ale Cadillac nestihnul. Maskovanou verzi nového speciálu, kterému se přezdívá bestie, nafotili reportéři při testech. Britský list Daily Mail přinesl přehled, co takový speciál umí.

Americký prezident používá vozy Cadillac od roku 1993. Automobilka z Detroitu se většinou snaží dodávat nový vůz u příležitosti prezidentské inaugurace. Letos se to ale automobilce nepovedlo a nový prezident Donald Trump musí jezdit ve voze připraveném pro jeho předchůdce. Teď už je ale Cadillac připravený dodat Trumpovi nový prezidentský speciál.

Nový vůz bude podle webu Autoweek jen mírnou evolucí současného modelu, který Obama dostal v roce 2009. Stroj je ovšem ještě maskován, aby některé detaily neunikly na veřejnost. Britský list Daily Mail udělal přehled, co všechno prezidentský speciál umí.

Bestie, někdy také přezdívaná Cadillac One, není žádný sporťák. Kvůli těžkému pancéřování váží přes 9 tun. Dosahuje maximální rychlosti okolo 100 km/h a na ní zrychlí za 15 sekund. Spotřeba činí neuvěřitelných 29 litrů nafty na 100 km.

Auto jezdí na naftu proto, že na rozdíl od benzínu je méně explozivní a dá se natankovat po celém světě. Právě s palivem je spojený jediný případ, kdy se prezidentský vůz rozbil. V roce 2013 se v Izraeli řidič u čerpací stanice spletl a do vozu natankoval benzín.

Takového cvalíka nemůže řídit kdokoliv. Za volantem sedí vždy perfektně vycvičený agent Tajné služby. Přestože si řízení Cadillacu nezavdá s řízením autobusu, musí být šofér vycvičen, aby vůz rychle otočil o 180 °.

V jízdě mu pomáhají nejpokročilejší navigační a komunikační přístroje, zřejmě včetně průhledového displeje. V čelní masce má bestie kamery pro noční vidění. Okno ve dveřích u řidiče je jediným, které se dá stáhnout, ale jen o 7,5 centimetru. To aby řidič mohl v případě potřeby při přesunech zaplatit mýto. Prezidentská flotila má totiž 12 takto upravených speciálů. Každý stojí okolo 37 milionů korun. Při zahraničních návštěvách se alespoň dva vozy posílají napřed transportním letounem C-17 Globemaster.

Cadillac One, ačkoliv toto označení není úplně přesné, protože podvozek, převodovku a motor Cadillac kupuje od konkurenčního Chevroletu, je bezpochyby nejbezpečnějším autem na světě. Okna mají pět vrstev skla a polykarbonátů. Mají zadržet i průrazné kulky. Auto je chráněno nejméně 20 centimetry pancéřování. Nádrž je konstruována tak, aby vydržela i přímý zásah. Uvnitř je speciální hasicí pěna, která má v zárodku uhasit jakýkoliv požár a zabránit tak explozi.

Dveře umí otevřít jen speciálně vyškolený agent Tajné služby, který sedí na předním sedadle spolujezdce. Po uzavření dveří je oddíl s prezidentem hermeticky uzavřen. Dveře tak váží stejně, jako dveře dopravního letounu Boeing 757.

Související obsah

Pro případ chemického útoku má vůz vlastní uzavřený systém s nádržemi se vzduchem v kufru auta. V tom se skrývá také hasící systém, otvory na vypouštění slzného plynu a také systém na vytváření kouřové clony. Slzný plyn může vůz vypouštět i z přední masky. Podle některých zdrojů jsou v ní ukryté i další zbraně.

Spodek vozu je chráněn ocelovou deskou, která má posádku ochránit i před následky výbuchu bomby přímo pod vozidlem. Na autě jsou obuté pneumatiky, které jsou vyztužené kevlarem. Pod nimi jsou ocelové pláty, aby vůz mohl pokračovat v jízdě i v případě zničení pneumatiky.

S prezidentem v autě vždy cestuje jeden agent Tajné služby, který sedí vedle řidiče. V jeho dveřích jsou ukryté zbraně pro osobní obranu. Vedle prezidenta je místo pro jednoho hosta, které se dá od hlavy státu oddělit sklopným stolkem. Naproti mohou v protisměru sedět až tři další pasažéři. Sedačka pro ně se ale většinou vyndává.

Související obsah

Řidiče a bodyguarda odděluje od prezidenta neprůhledné sklo, které může stáhnout jen prezident. K dispozici má také přímou linku na viceprezidenta a na ministerstvo obrany. A také tlačítko, kterým zalarmuje Tajnou službu. Ta má ve voze k dispozici také konzervy s prezidentovou krví.

Nový model Cadillacu bude ve flotile Bílého domu postupně nahrazovat starší vozy. Ty pak čeká sešrotování nebo na nich Tajná služba bude zkoušet, co vůz reálně vydrží.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události