Tatra

Tatrovky slaví 120 let, pomník jim postavili až na Sibiři

Tatra dnes slaví 120 let od výroby prvního motorového vozidla. Automobil Prezident odstartoval sérii nezničitelných tatrovek, které se staly legendami po celém světě. Tatrovka provázela Hanzelku se Zikmundem a dokonce má i pomník na Sibiři.

Když v Kopřivnici před sto dvaceti lety postavili Prezidenta na všechna čtyři kola, Češi byli na špici automobilového průmyslu. Tehdy řidiče ohromoval brutální výkon šest a půl koně. Dnes by se s takovým motorem tatrovka nehnula z místa - pod kapotou má stádo stokrát větší.
 


Náklaďáky se staly během století symbolem odolnosti. Jejich majitelé se rádi chlubí, že utáhnou i tank. Doslova.


Za všechno hovoří pomník který dodnes stojí na Sibiři - nezničitelná tatrovka sem dojela jako jediná s potravinovou pomocí. Majitelé potvrzují, že motor nastartujete i když zbytek vozidla vypadá jako vrak.


Kopřivnický motor vezl Hanzelku se Zikmundem, prvního prezidenta Masaryka a dokonce i toho současného. Ještě v době, kdy byl Miloš Zeman premiérem.


Související obsah


Osobní auta s logem Tatry se ale nikdy nezbavila nálepky papalášského vozu. Komunističtí pohlaváři si dokonce nechali vyrobit bílé kabriolety. Jen v pěti exemplářích.


Dnes jsou to žádané sběratelské kusy. Pan Dymáček z Brna má stodvacetiletou historii tatrovek ve své dílně - a většinou v podobě rezavého šrotu, na kterém jsou mraky práce.


Jedním výsledkem jeho práce je nablýskaná tatrovka, která vypadá stejně jako v roce 1947. Hodnota takového vozu se odhaduje na miliony. Osobní auta z Kopřivnice už jezdí jen na srazech sběratelů, ale Tatra dál staví na stoleté pověsti nezničitelného náklaďáku.
 

pez, Josef Svoboda, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události