Bugatti Veyron

GALERIE: Jak se rodí Bugatti Chiron, auto za padesát milionů…

GALERIE: Jak se rodí Bugatti Chiron, auto za padesát milionů…

Na pomezí Francie a Německa je městečko Molsheim. A něm stojí zámek, dávné sídlo rodiny Bugatti. Široká příjezdová cesta, krásně upravený park a renesanční zámeček. O kus dál, za alejí stromů, pak stojí fabrika, kde se stavěli Veyrony, a kde se teď rodí Bugatti Chiron.

Předpokládám, že v Čechách není moc lidí, kteří by se ve fabrice, nebo-li ateliéru, jak tomu lidé od Bugatti říkají, bylo podívat. Měl jsem to štěstí, stejně jako se mně povedlo, že jsem Veyron řídil. A hned dvakrát. Jenže Veyron je minulost a Chiron je současnost. Přesto se zdá, že se na výrobě jednoho z nejdražších a nejschopnějších aut současnosti nic zásadního nezměnilo. Pořád jde o ruční výrobu a o téměř laboratoční proces…

Začněme rovnou tím, že pokuď si Chiron objednáte, budete si na něj muset počkat. Běžně je to devět měsíců, když si vymyslíte nějaké atypické záležitosti, tak to může být až rok. Bugatti se rádo chlubí tím, že při výběru a specifikace přesného provedení auta vám bude k ruce specialista, který s vámi probere všechny možnosti, a že není problém, aby byl Chiron vyroben jen a jen podle vašich přání a požadavků.

DOPORUČUJEME: Bugatti začalo vyrábět i jachty. Jsou z karbonu a je na nich vířivka i ohniště.


Po podepsání objednávky trvá zhruba tři měsíce, než se auto dostane do výroby. Tedy pokuď mají v „ateliéru“ volno. Napřed se sestaví karoserie, která jde pak do lakovny. Každý Chiron má mínimálně šest vrstev laku, to v případě že zákazník chce aby auto bylo jen v karbonu, nebo devět, to když jde o nějaké barevné provedení. Každá vrstva je přitom nanášená ručně a následně rozleštěná. Doba lakování je tři týdny až měsíc.

Zatímco je karoserie v lakovně, tak se vyrábí motor a převodovka. Obojí vzniká v dílnách Volkswagenu v Salzgitteru, v Moselhaimu se pak až montují do zadního rámu. Tři lidé to dělají týden, samozřejmě ručně. Zároveň s tím probíhá kompletace přední nápravy a karbonového monokoku.

DOPORUČUJEME: První nehodu Chironu způsobil testovací jezdec. Jak moc to dokázal při testovací jízdě rozbít?

No a pak následuje takzvaná svatba, kdy se zadní rám s motorem spojí s autem. Je to jednodušší než byste si mohli myslet - vše drží čtrnáct titanových šroubů, které se utahují speciálním momentovým klíčem. Ten je elektronický a údaje z něj se zaznamenávají do počítače, podobně jako v případě dalších 1068 šroubových spojů. No a potom už se auto probouzí k životu a stráví víc jak tři hodiny na motorové brzdě, kde ho čeká série testů. Protože Chiron má 1500 koní a 1600 Nm, lze předpokládat, že jde o nejsilnější motorovou brzdu na světě.

DOPORUČUJEME: Chcete vlastní Bugatti? Postavte si ho z Lega!

Teprve po úspěšných testech se auto finálně začne kompletovat, což zabere další týden práce. Po finální kontrole a zabalení auta do speciální fólie probíhá série jízdních testů, které probíhají i v rychlostech 300 km/h. Poté se Chiron vrátí do „ateléru“, kde dostane nový olej, nové kryty podvozku a nové ráfky, finálně se odstraní fólie a auto projde další vizuální kontrolou - jen prohlídka laku trvá šest hodin.

A pár čísel na závěr… Na výrobě Chironu se podílí dvacet lidí, z toho jsou dvě ženy. Auto se skládá z 1800 dílů. Za rok 2017 bude vyrobeno cca 70 aut. A reálná doba výroby, tedy čas kdy se na autě pracuje, je něco málo přes dva měsíce.

ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

Jan Červenka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události