Investice

Nádhera! Legendární závodní auto se po 60 letech vrací na silnice

Nádhera! Legendární závodní auto se po 60 letech vrací na silnice
Zdroj: Lister

Přesně po šedesáti letech od uvedení závodního modelu Knobbly představila firma Lister svojí verzi na značkách pro normální silnici.

Britská automobilka Lister Motor Company postavila v padesátých a šedesátých letech minulého století spoustu závodních aut a fanoušci je mohli i v LeMans. Za jejich volantem se vystřídala řada slavných závodních jezdců, jedním z nich byl i Stirling Moss! Dnes, o šedesát let později, je značka Lister zpátky a to s plnou parádou. Představila totiž reinkarnaci svého závodního vozu Knobbly, jen s tím rozdílem, že tohle auto může na normální silnice.


DOPORUČUJEME: Aston Martin znovu vyrobí kultovní DB4 GT ze šedesátých let!

Lister se chce svézt na vlně zájmu o stará auta typu Jaguar XKSS, Jaguar E-Type Lightweight nebo Aston Martin DB4 GT, a to i navzdory jejich astronomickým cenovkám. Stejně jako u nich, i tady jde o nové auto které je vyrobeno tradičními postupy, tedy s trubkovým rámem a ručně vyklepávanou hliníkovou karoserií. Jen výroba karoserie trvá víc jak 500 hodin... Knobbly pohání řadový šestiválec Jaguar 3,8 litru s výkonem přes 330 koní a manuální čtyřstupňová převodovka by měla být téměř identická se skříněmi, které byly montovány do legendárních závodních Jaguarů D-Type. Díky váze pouhých 787 kg se nikdo nemůže divit, že auto zrychlí na 96 km/h za pouhých 4,3 s, podobně impozantní je i maximální rychlost 291 km/h.


MÁTE RÁDI AUTA? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

Aby auto dostalo značky a mohlo na silnici, tak musela automobilka udělat řadu úprav, které jsou ale buď dovedně skryté, nebo vkusně zakomponované. Bavíme se hlavně o světlech, blinkrech, deformovatelném sloupku řízení a o ochraně proti převrácení. Po tomhle všem asi s trochu hrůzy čekáte na cenovku, že? Nu...Navzdory tomu, že vznikne jen deset ručně vyrobených aut, není tak šílená, jak byste možná čekali a Lister Knobble bude stát 295 000 liber, tedy 9,2 milionu korun.


DOPORUČUJEME: Garáž snů v Bangkoku. Je to spíš bydlení pro auta než pro lidi. Ale určitě se vám to bude líbit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události