Airbag

Firma Takata, jejíž airbagy zabily víc jak 16 lidí, krachuje!

Firma Takata, jejíž airbagy zabily víc jak 16 lidí, krachuje!
Zdroj: Profimedia

V nových autech už airbagy japonské firmy Takata nebudou. Významný dodavatel pro velké automobilky krachuje, firma, kvůli které musely desítky milionů aut na svolávací akce do servisů, totiž nemá nové zakázky.

Největší novodobý skandál, který je podle některých odborníků ve finále ještě důležitější než tolikrát propíraná aféra Dieselgate, má očekávnou dohru. Japonská Takata už žádné další airbagy vyrábět nebude, dokončí jen výrobu kusů, kterými automobilky nahrazují dříve dodané vadné provedení.  


DOPORUČUJEME: Raději bourat v mokré krabici od banánů, než v Dacii Duster bez airbagů

Takata přitom patří mezi největší dodavatele automobilového průmyslu a tohle pochybení vážně ohrožuje i její další výrobu, dodává totiž na trh i volanty, bezpečnostní pásy, dětské sedačkynebo třeba řídící jednotky. Tato výroba však zůstane zachována, končí jen divize airbagů. Ta pochybyla v tom, že dlouhé roku navzdory testům a varováním používala pro vyvíječ plynů v případě aktivace airbagu nestabilní dusičnan amonný, což je látka, která nesmí přijít do styku s vlhkostí. Airbagy tak při aktivaci mohly vymrštit do kabiny množství plastových a kovových úlomků. Mluví se o úmrtí minimálně 16 lidí a 180 zraněných. Stačilo přitom používat vysoušecí prostředek, který by byl součástí systému, ale Takata, navzdory tomu, že o problému věděla, to nedělala.


DOPORUČUJEME: Airbagy zabíjejí, Toyota a další automobilky stahují miliony aut!

Výrobu airbagů již přebraly jiné, menší firmy, se kterými automobilky uzavřely kontrakty na různě velké objemy. Finanční závazky Takaty pak po reklamačních řízeních víc jak 19 automobilek a 100 milionech aut překračují částku 8,1 miliardy Euro. 


Baví vás auta a vše kolem nich? Staňte se našimi fanoušky na facebooku!

 
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události