Ojeté

Vybíráte ojeté auto? Poradíme, jak dobře koupit

Vybíráte ojeté auto? Poradíme, jak dobře koupit
Zdroj: Profimedia

Nechte emoce stranou a hlavně dobře počítejte! Dodržte tyto základní rady a pak při koupi ojetiny nemůžete udělat chybu.

Kupující ojetých aut dělají stále ty samé zbytečné chyby, upozorňují na to nejen motorističtí experti, ale už i autobazary. „Přecenění vlastních finančních možností, výběr nevhodné karosářské varianty, uspěchaný nákup a především koupě neprověřeného vozu od neznámého prodejce jsou nejčastější chyby, kterých se kupující ojetých aut dopouštějí,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Přitom pro většinu domácností je koupě auta  zásadním finančním výdajem, a proto by měl každý dobře zvážit, co vlastně potřebuje, co od auta očekává a kolik si může dovolit do něj investovat, a to jak jednorázově, tak pravidelně. Důležité je stanovit si rozpočet a hlavně nedávat do samotného nákupu auta všechny dostupné prostředky, ale nechat si i rezervu na servis!

1. Na co auto opravdu potřebujete?

Tohle je naprosto základní věc a zkuste přitom sami sobě nelhat. Většina lidí chce automaticky velké auto s velkým kudrem, silným turbodieselem a pohonem všech kol. Přitom v zimě na hory nejezdí, jejich roční nájezd je do 15 000 km na krátkých trasách a v autě jezdí většinou sami, nebo ve dvou. Pokuď už máte doma jedno SUV nebo kombi, je většinou zbytečné kupovat druhé stejné, lepší službu vám udělá auto do města, které bude levnější na provoz a praktičtější. Nebo si kupte auto, které vám bude dělat radost.


DOPORUČUJEME: Pozor, s autem se stočeným tachometrem už si nezajezdíte!

2. Benzín nebo naftu?

„Turbodiesel se začne vyplácet až po větším nájezdu, zpravidla od 20 000 km za rok,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a my mu dáváme jen zapravdu. „U dieselů bývají dražší servisní prohlídky, technické kontroly a také některé specifické náhradní díly, například filtry pevných částic.“. Pro plno motoristů je tedy obyčejný benzinový motor s dlouhodobě nižšími servisními náklady mnohdy výhodnější.

3. Srovnávejte!

Neomezujte se jen na jeden model, motorizaci, výbavu a barvu. Vybírejte z více nabídek a nebojte se jich několik obejít, ať si uděláte obrázek o situaci na trhu a máte z čeho vybírat. Většina aut na trhu má několik přímých konkurentů. Zkuste si taky, jak se vám v autě sedí, jak se vám s ním jede a zjistěte a vyzkoušejte i takové drobnosti, jestli se vám do něj například dobře vejde dětská sedačka, kočárek a podobně.


DOPORUČUJEME: Tipy na pár skvělých a spolehlivých ojetých aut, na která byste si při výběru nejspíš ani nevzpomněli

4. Koupíte první auto co se vám líbí?
Většina z nás si takhle nekoupí ani boty, ale u auta to mají jinak a vezmou hned to první. Chyba. Při výběru by měl být rozhodující předševším celkový stav auta, jeho původ a historie. Důležitější než číslo na tachometru je jeho celkový stav. Auto vyzkoušejte a nechte ho prověřit. Nejbezpečnější způsob nákupu ojetého auta je přes zavedeného prodejce, který vykupované vozy prověřuje po technické i právní stránce. Pokuď kupujete auto na ulici, pozvěte si odborníka.

5. Stanovte si pevný rozpočet!

Samozřejmě existují různě výhodné způsoby financování, ale i tak by měl každý dobře zvážit své možnosti a především se ohlížet na ostatní provozní náklady, než je pouze spotřeba paliva. Například luxusní SUV prémiových značek se dají koupit za velmi atraktivní ceny, ale následný servis a případné náhradní díly jsou výrazně dražší než na běžné vozy. Ideální je koupit takové auto, které umí opravit váš známý. A určitě si zjistěte i základní ceny náhradních dílů (světlo, blatník, nárazník, čelní okno, brzdové destičky, filtr palivových částic) a ceny za servis - pravidelná servisní prohlídky, výměna rozvodů atd.


BAVÍ VÁS AUTA A VŠE KOLEM NICH? ZAPARKUJTE U NÁS NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události