Výkup

Jak výhodně a bezpečně prodat svoje auto?

Jak výhodně a bezpečně prodat svoje auto?
Zdroj: Kia

Rozhodli jste se rychle prodat své ojeté auto, případně ho vyměnit za novější? Samozřejmě, že ho můžete prodat přes inzerát, nebo raději zvolit jistotu výkupu v autobazaru.

Už několikrát jsme psali o tom, že koupě ojetého vozu přes soukromý inzerát není zcela bez rizika. Ale podobné je to i s prodejem ojetiny. Případy, kdy zájemce o vůz vyrazil na testovací jízdu a už se nikdy s autem a penězi nevrátil, nejsou vůbec výjimečné, ještě horší však bývá handrkování se klidně i s desítkami zájemců.

DOPORUČUJEME: Kupujete ojetou Octavii? Tak si dejte pozor, ať nekoupíte špatně!

Riziko, že kupující na sebe auto nepřevede

„Ovšem riziko, že člověk vydávající se za zájemce o vaše auto vůz odcizí, není jediné. Naprosto běžné jsou situace, kdy kupec auto na sebe nepřevede v zákonné lhůtě a případné sankce jdou potom vždy za prodávajícím,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. „Případně může nový majitel s vozem způsobit dopravní nehodu, zatímco je ještě hlášené na původního majitele, z jehož pojistky se pak škoda hradí. Bývalý majitel tak přijde o bonusy z povinného ručení, i když nehodu nezpůsobil.“

Záruky a skryté vady
Jako prodávající byste měl taky vědět, že ze zákona odpovídáte rok za vady vozidla i vůči novému majiteli. V renomovaném autobazaru přitom za vykoupený vůz přebírají všechny zákonné záruky vůči novému majiteli a vyřídí přitom veškeré formalit spojené s převodem vozu.

DOPORUČUJEME: Chcete si na dovolené půjčit auto? 10 rad, jak to zvládnout bez rizika.

Hotové peníze

Výhoda výkupu v certifikovaném autobazaru je i v tom, že lze peníze například ihned použít na nákup novějšího prověřeného vozu na protiúčet. „Při prodeji starého vozu protiúčtem poskytneme na novější auto slevu až 50 000 korun, také lze hodnotu staršího vozu použít jako akontaci na nové auto a zbytek ceny lze rozložit na měsíční splátky,“ říká Foltýn z Auto ESA.

Prodáte i auto v leasingu

Výkup mohou využít i lidé, kteří chtějí vyměnit své auto, které je stále předmětem leasingu a úvěru. Zatímco při prodeji mezi soukromými osobami je taková situace velice komplikovaná, přes zavedený autobazar to lze. „Pokud je nabízený vůz předmětem leasingu nebo úvěru, můžeme finanční závazek vůči bance převzít,“ vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.


BAVÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

Víte hned cenu, s nikým se nehádáte

Njevětším lákadlem prodeje v bazaru je ale nepochybně fakt, že peníze dostane ještě ten den. Místo nekonečného odpovídání na telefony a handrkování se o ceně ve stylu „Dám vám půlku, ale auto si odvezu hned,“ budete mít čistou hlavu bez starostí. V bazaru za vás navíc vyřídí všechny záležitosti s převodem auta, takže vám odpadá další pobíhání po úřadech, byť čerstvě značně zjednodušené.


DOPORUČUJEME: Dřív luxus pro bohaté, teď se bez ní auta téměř neprodávají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události