Okruh

V Německu zruší legendární okruh, budou tam jezdit auta bez řidiče

V Německu zruší legendární okruh, budou tam jezdit auta bez řidiče
Zdroj: Lausitzring

Tohle je opravdová škoda. Závodní okruh v Německu, jen pár kilometrů za hranicemi, se mění v testovcí polygon pro autonomní auta...

Závodní okruh EuroSpeedway v bývalém východním Německu bude na konci sezony 2017 uzavřen pro veřejnost a veškeré sportovní aktivity. Novým majitelem areálu se stala německá organizace DEKRA, která z něj udělá testovací areál pro vývoj inovací pro automobilový průmysl. Je to nesmírná škoda, protože okriuh známý i pod jménem Lausitzring patřil k legendárním závodním tratím a je to jedna ze dvou evropských tratí, kde je i rychlostní ovál.


DOPORUČUJEME: Přišel o ruku a nohu, dál jezdí na motorce!

Na Lausitzringu se přitom začalo závodiž až v roce 2000, aleokamžitě patřil mezi ty nejoblíbenější. Jezdilo se tady DTM, ADAC GT Masters, mistrovství světa superbiků a také závodů amerického mistrovství Champ Car. Unikátní byly i závody F3 na rychlostním oválu. V roce 2001 zde při závodě ChampCar ošklivě havaroval Alessandro Zanardi a následkem úrazu přišel o obě nohy. Dokázal se však vrátit a o dva roky později (opět) na Lausitzringu zase seděl v závodním autě. Na přilehlé testovací dráze při rychlostních testech havaroval i vítěz pěti velkých cen F1 Michele Alboreto s vozem Audi R8 a po nárazu do zdi zahynul.


DOPORUČUJEME: Při nehodě přišel o nohy, jeho příběh spojil osobnosti motorsportu. OTŘESNÉ VIDEO.

Okruh nedaleko Drážďan byl vybudován v prostoru bývalého povrchového hnědouhelného dolu. Má formu rychlostního oválu trojúhelníkovitého tvaru se třemi mírně klopenými zatáčkami a délkou dvě míle (3,256 km). Uvnitř oválu je několik zatáček umožňujících vytvoření různých variant silničního okruhu - automobilového se 14 zatáčkami a délkou 4,345 km nebo motocyklového se 13 zatáčkami a délkou 4,297 km. Ovál obklopují tribuny pro 120 000 diváků, kteří mají odevšad vynikající přehled o veškerém dění. Vedle trati se nachází testovací rychlostní ovál se dvěma rovinkami a dvěma klopenými zatáčkami, který se ale nikdy nevyužíval k závodům. Stejně tak se nikdy nejezdilo na okruhu dlouhém 11 km vytvořeném úplným propojením všech možných tratí, který se měl používat pro vytrvalostní závody.

DOPORUČUJEME: Baví vás auta? Podívejte se na naše videotesty!

Tribuny Lausitzringu byly několikrát využity i pro velké koncerty (například skupinou Die Puhdys z bývalé NDR), naposledy ale v roce 2006. Třikrát se zde také konal letecký závod Red Bull Air Race.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Okruh

Důležité Události