Doporučujeme

Auta na vodu se blíží! 220 kWh energie jen z vody a prášku

Auta na vodu se blíží! 220 kWh energie jen z vody a prášku
Zdroj: Archiv

Vědci americké armády přišli s převratnou technologií. Chemickým procesem umí z vody uvolnit vodík, který by mohl být přímo použit jako palivo, nebo by se v článcích měnil na elektrickou enegii a poháněl by elektromotory.

Ne, tenhle proces sám o sobě není žádná revoluce, chemická exotermická reakce, při které z vody vzniká vodík, už je na světě stovky let, ale ještě nikdy nebyla tak účinná, maximálně padesát procent. „Našli jsme a umíme vyrobit speciální nanosloučeninu vodíku v podobě prášku. Při jeho smíchání s obyčejnou vodou se do tří minut naplno rozběhne chemická reakce, jejíž účinnost je sto procent,“ chlubí se Anit Giri z US Army Research Laboratory v Aberdeenu. „Kilogram tohoto hliníkové prášku umí po smíchání s vodou vyprodukovat 220 kilowatthodin energie a netrvá to ani tři minuty.“


DOPORUČUJEME: Elektrická škodovka se bude vyrábět v Čechách. A neměla by být drahá!

Vědci však zároveň přiznávají, že je ještě čeká hodně práce. Jde nejen o samotnou výrobu hliníkového prášku ve velkém, ale taky o jeho skladování. Druhou věcí pak je stoprocentní kontrola  chemické reakce a její případné zastavení. No a do třetice je problém v tom, že při reakci vzniká oxid hlinitý, v přírodě známý jako korund, což je jeden z nejtvrdších materiálů na světě. A vědci zatím neví, jak s ním jako odpadem dále nakládat.


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

Aktuálně se tedy objev vědců z US Army Research Laboratory bude používat hlavně pro potřeby armády, a to k výrobě elektrické energiie v polních podmínkách. Stačí jen trocha prášku a vojáci mohou dobíjet vysílačky, mobily nebo drony i bez záložních baterií.

DOPORUČUJEME: Česká vláda chce podpořit elektromobily. Ale je to spíš k smíchu...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události