Škoda

VW vzkazuje Škodovce: „Chceme víc peněz a rozdílů mezi auty!“

VW vzkazuje Škodovce: „Chceme víc peněz a rozdílů mezi auty!“
Zdroj: Škoda Auto

Mateřský koncern Volkswagen má podle agentury ČTK jasno. Škodovka bude muset přesunout část výroby do Německa, bude platit víc peněz za technologie, a budou se muset zvěšit rozdíly mezi auty!

Když jsme před pár dny psali o tom, že by se výroba Superbu mohla přesunout do Německa, netušili jsme, že to není jen o nedostatku výrobních kapacit... Volkswagen cítí ve Škodovce velkou konkurenci a chce jí přistřihnout křídla. Alespoň to vyplývá z toho, co se aktuálně v Německu děje. Muvčí automobilky připustil jen to, že v rámci koncernu se debatuje jen o postavení jednotlivých značek, ale zdroje blízké vedení jsou konkrétnější. Šéf značky Volkswagen Herbert Diess chce větší rozdíly mezi jednotlivými konkurenčními modely Škoda a Volkswagen, německé odbory pak chtějí, aby Škodovka platila víc peněz za sdílené technologie, které ji prý dělají tak dobrou, že prý má výhodu v podobě kombinace německé technologie s levnější pracovní silou. Jde prý havně o využívání hlavní koncernové platformy pro konstrukci automobilů označované jako MQB.

DOPORUČUJEME: Největší německý bulvár Bild otestoval novou Škodu Rapid. Titulek: „Kdo potřebuje Golf?“ mluví za vše.

Podle ČTK chtějí německé odbory bojovat proti chystanému propouštění tím, že by se část výroby mohla z českých továren přesunout do Německa. To by zachovalo pracovní místa, a zároveň by se to promítlo do výrobní ceny, takže by Škodovky tak nekanibalizovali mateřskýá koncern. „Zvažuje se přesun následníka modelu Superb do daleko dražší lokality v Německu, čemuž hodláme zabránit,“ potvrdil předseda podnikové rady Škody Auto Jaroslav Povšík pro týdeník Škodovácký odborář. Německé odbory vidí v úspěchu škodovek hrozbu, ale zároveň i potenciální záchranný kruh, protože by jim pomohl v krizi, kterou Volkswagen zažívá v souvistlosti s aférou Dieselgate. Za úvahami o přesunu části produkce Škody do Německa a zvýšení poplatků za sdílené technologie vidí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula záměr německé automobilky získat peníze na ztráty vzniklé po dieselgate. Vláda by podle něj měla zbystřit, protože jde o snahy, které by mohly skončit větším odlivem peněz z Česka. „Tady se hledá prostě způsob, jak peníze do Německa legální cestou dostat. Myslím si, že by měl velmi zbystřit český stát, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo financí.“ Škoda je podle něj extrémně výdělečnou jednotkou koncernu, a to i kvůli násobně nižším platům českých zaměstnanců.


ZAJÍMAJÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

Škodovka je druhou nejziskovější značkou koncernu Volkswagen, daří se jí lépe než Audi. Provozní zisk škodovky se loni zvýšil o 30,9 procenta na 1,2 miliardy eur, tedy 32,4 miliardy Kč. V měsici srpnu se pak Octavia stala třetím nejprodávanějším autem v Evropě a na levnější a masovější Renault Clio jí chybělo jen tisíc aut. Prodejům pak dál spolehlivě vládne Golf.


DOPORUČUJEME: Gratulujeme, Octavie je třetí nejprodávanější auto v Evropě!

Aféra dieselgate vypukla před dvěma lety, kdy americké úřady zjistily, že značky koncernu VW, včetně Škody, k motorům TDI s emisní normou Euro 5 instalovaly software, který uměl rozpoznat homologační měření emisí a upravit režim motoru tak, aby testem prošel. V běžném provozu však byly emise vyšší. Celkově se problém dotkl 11 milionů aut, z toho 1,2 milionu škodovek. V Česku se týká asi 165 000 aut, ze dvou třetin značky Škoda.


DOPORUČUJEME: Dieselgate straší německé ekonomy. Chcete vědět proč?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události