Škoda

První kilometry s novou Škodou Karoq. Ten podvozek je perfektní!

První kilometry s novou Škodou Karoq. Ten podvozek je perfektní!
Zdroj: Škoda Auto

Konečně už víme, jak jezdí nová Škoda Karoq. Má perfektně nastavený podvozek, je extrémně tichá a moc se nám v ní líbil nový benzínový čtyřválec 1,5 l.

Okresky na Sicílii jsou horší než ty v Čechách. Opravdu. Popraskané, výmoly na každém kilometru a točité až běda. Jestli chtěla Škodovka ukázat, že podvozek Karoqu je snaž až malý zázrak, nemohla si vybrat lepší místo. Právě podvozek a vůbec kvalita jízdy na nás totiž udělaly největší dojem. Ale ono celé auto působí velmi dobře. Jen si musíte dát pozor s jakým motorem a v jaké výbavě si ho pořídíte.

Opravdu je ten podvozek tak dobrý?
Je! Seat Ateca, což je dvojče Karoqu, má úplně jiné nastavení a někdy nám přišlo až zbytečně sportovní (čti tvrdé). U Karoqu je to ale jinak. Všechna zkoušená auta jezdila na osmnáctipalcových kolech, ale způsob jakým odpružení žehlí silnici si nezadá s luxusní limuzínou. Opravdu. A to i bez adaptivních tlumičů, které budou v nabídce teprve na jaře příštího roku. Rozbitý asfalt nepoznáte, výmoly dokáže dobře odfiltrovat a jen příčné nerovnosti vás donutí lehce přibrzdit. V zatáčkách se díky vyššímu těžiště Karoq samozřejmě nakloní víc než hatchback, ale je stabilní a dobře se vede i po úzkých točitých silnicích. Fajnšmekři řidiči se určitě budou zajímat o zpětnou vazbu z volantu a o zážitek z jízdy, ale Karoq je malé SUV a tohle u něj nehledejte.

S tím nastavením podvozku budou souviset i ta tichá jízda, co?
Samozřejmě, že to jde ruku v ruce, ale ono i odhlučnění motoru je velmi dobré. Nejeli jsme rychleji jak 130 km/h, tak nevíme co aerodynamický hluk, ale zvlášť verze s benzínovými motory hrají i v tomhle ohledu první ligu.


DOPORUČUJEME: Škoda Karoq oficiálně - fotky, ceny a technické údaje!

Takže benzín nebo diesel?
Pokuď nenajezdíte víc jak sto kilometrů denně, tak berte benzín. Projeli jsme napříč Sicílií s novým čtyřválcovým motorem 1,5 TSI a můžeme ho jen doporučit. Má lineární průběh, rychlou odezvu na plyn a zabírá už pěkně odspoda, což je markantní zvlášť ve srovnání s litrovým tříválcem, který tvoří základ nabídky. A určitě bysme ho brali s automatem. Manuální převodovka sice řadí pěkně, ale jak je auto tiché a motor jemný, tak mu bude dvojspojková převodovka DSG určitě slušet víc. Spotřeba se na členitých silnicích pohybovala okolo 7,5 l/100 km, a to paradoxně u obou motorů. Co se turbodieselů týče, tak v nabídce je 115koňová šestnáctistovka a dvoulitry s výkonem 150 nebo 190 koní. Jistě, díky většímu točivému momentu působí naftové motory razantněji a mají nižší spotřebu paliva, ale jsou hlučnější a specálně dvoulitr zatěžuje přední nápravu víc než lehký benzínový motor, což má vliv na kvalitu jízdy i větší nedotáčivost.

A čtyřkolku, nebo předokolku?
Pro čtyřkolku hovoří sofistikovanější zadní náprava a jistota, že ani v zimě nebudete mít problém, ale pokuď nejezdíte každý týden na hory, tak to pečlivě zvažte. I s pohonem předních kol totiž působí sebejistě, dobře zatáčí a rozdíl by snad mohl být jen při plném zatížení, ale to teprve vyzkoušíme až při běžném redakčním testu. Cenový rozdíl bude naváíc minimálně 50 tisíc korun a ty se dají využít jinak.

Pravděpodobně při konfiguraci výbavy…
Přesně tak! I když pozor za co utrácíte. Třeba příplatkový systém zadních sedadel VarioFlex, což jsou tři samostná sedadla, která lze posouvat, polohovat, sklápět, případně snadno vyjmout (váží méně než 10 kg), je sice nesmírně praktický a konkurence ho nenabízí, ale místa na jednotlivých sedadel není nadbytek a lidé větší jak 185 centimetrů už budou mít výhrady k délce sedáku i opěráku. Zadní běžná sedačka je v tomto uhledu určitě velkorysejší. Kufr má objem 521 litrů a když sklopíte zadní sedačky, dostanete se na finálních 1810 litrů.


DOPORUČUJEME: Karoq (zatím) nebude pod půl milionu...

Hm, a co přední sedadla?
Tak ta jsou perfektní. Mají dlouhé sedáky a příjemné boční vedení, světlé dvoubarevné čalounění je pak šik. Vůbec celý interiér auta je bez připomínek. Kromě toho je taky naprůměrně velký. Za řidiče vysokého 185 cm se bez problémů posadí stejně vysoký cestující, v tomhle ohledu je téměř stejně velkorysý jako Kodiaq. Na prostorné odkládací prostory jsme zvyklí u všech škodovek, stejně jako na intuitivní ovládání. I když… Příplatkový multimediální systém ovládaný je ovládaný výlučně přes dotykovou obrazovku, tedy přesně tak jak velí nejnovější trendy, ale v praxi si občas vzpomente na stará dobrá tlačítka a otočné ovladače.

Co všechny ty další moderní vychytávky?
Ano, samozřejmě, že si je můžete objednat. Od sledování jízdních pruhů přes adpativní tempomat až po sledování mrtvých úhlů ve zpětném zrcátku. Karoq je ve všech ohledech moderním autem, ale i tady může platit, že méně znamená více.

Karoq nebo Kodiaq?
Tuhle otázku jsme čekali… Kodiaq je větší a dražší a prémiovější. Ale jak už zaznělo, tak místa v kabině Karoqu je dostatek a rozdíl je hlavně ve velikosti kufru. Podvozkově je Karoq ještě pohodlnější než Kodiaq, který zase působí o trochu sportovněji. Záleží na preferencích každého řidiče, ale i když je Karoq menším bráškou, tak určitě není nijak ošizený.

Mám ho tedy chtít?
Rozhodně ano, nebudete litovat. Ve třídě malých SUV je pěkný nátřesk, ale Kodiaq by ji klidně mohl vládnout. Má komfortnější podvozek než Ateca, je levnější než Tiguan, a taky je praktický a dobře postavený. První auta dorazí k zákazníkům 18. října, škoda, že ta patnáctistovka, která se nám tak líbila, bude k mání až v příštím roce. Podobně jako u Kodiaqu, i tady platí, že v první vlně budou k mání jen auta v lepší výbavě, a základní cenu Karoqu v njechudším provedení a s litrovým tříválcem se dozvíme teprve v následujících týdnech. Cena verze 1,5 TSI startuje na 574 900 Kč.

 


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události