Parkování

Jak podélně zaparkovat? Máme pro vás návod! VIDEO

Podélné parkování do řady stojících aut je jednodušší než byste si možná mohli myslet. S naším návodem a trochou tréninku to zvládne úplně každý.

Mnozí řidiči a řidičky raději dvakrát objedou blok a hledají místo na parkování kam mohou vjet po čumáku, protože podélné parkování do řady stojících aut je pro ně zlou noční můrou. Ve skutečnosti stačí jen trochu citu, odhad pro vzálenost a dodržet následující kroky:

1. Vyberte si místo a dobře si najeďte

Stačí, aby mezera mezi auty byla cca o půl metru větší než je délka vašeho vozu. Najeďte si tak, aby bylo vaše auto přibližně na stejné úrovni jako vozidlo stojící před vaším vybraným parkovacím místem, vaše zadní kola ideálně na úrovni jeho zadních kol. Podélná mezera mezi oběma by měla být mezi tři čtvrtě až jedním metrem.


DOPORUČUJEME: Jak správně projet křižovatkou? Téměř polovina řidičů v tomto případě chybuje!

2. Sklopte si pravé zpětné zrcátko

Nastavte si ho tak, abyste v něm viděli zadní pravé kolo vašeho auta. Většina nových aut už ho má stavitelné elektricky, nebo se dokonce při parkování sklápí samo.

3. Začněte couvat - levý oblouk

Vytočte volant maximálně doprava a začněte pomalu couvat. Až budete s tímto autem svírat úhel okolo 45°, pak zastavte. Jednochá pomůcka - až budou vaše přední světla v jedné ose se zadními světly auta před vámi.

DOPORUČUJEME: Toto je nejtěžší autázka v autoškole. Víte řešení?

3. Dál couvejte - pravý oblouk

Přetočte volant úplně na druhou stranu, tedy doleva, a začněte dál couvat. Auto se vám začne rovnat rovnoběžně s chodníkem, v zrcátku kontrolujte vzálenonest zadního kola od obrubníku, ať si zbytečně neodřete ráfek. Nezapomeňte zároveň kontrolovat místo od auta za vámi - ideální je parkovací kamera, nebo čidla.

4. Srovnejte auto
Už jste ve finále, to nejhorší je za vámi. Zbývá jen trochu popjet dopředu, protože jste příliš blízko u zadního auta. Zkuste, aby mezi vámi a autem vepředu i autem vzadu byla přibližně stejná mezera, je to minimálně ohleduplné a obě auta pohodlně vyjedou. Pokuď jste příliš daleko od obrubníku, stačí lehce auto dorovnat.


CHCETE BÝT LEPŠÍM ŘIDIČEM? ZAREGISTRUJTE SE U NÁS NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události