Kupte si

Ford ladí Focus RS - nabízí elektronickou ruční brzdu

Ford ladí Focus RS - nabízí elektronickou ruční brzdu
Zdroj: Ford

Ford Focus RS zaujal při uvedení na trh nejen pohonem všech kol, ale i speciálním driftovacím režimem. Teď dostane elektronickou ruční brzdu, se kterou bude jezdit bokem ještě lépe!

Kdo jste někdy koukal na rallye, tak to znáte velmi dobře. Pilot zatáhne za páku, zablokují se zadní kola, auto jde do smyku a zatáčku projíždá parádním driftem. Ford teď představil něco podobného pro Focus RS, bývoj probíhal v režii Ford Performance a podílel se na něm mimo jiné známý drifter Ken Block. Účel je jen jeden - hodit auto do kontrolovaného přetáčivého smyku.


DOPORUČUJEME: Jízda na hranici možností a rizika - bláznivý Ir krotí svůj starý Ford Escort!

Hliníková páka je, stejně jako u závodních aut, mezi sedadlem řidiče a řadící pákou. A stejně jako u nich ovládá nejen brzdovou soustavu, ale také systém pohonu všech kol. Při zatažení za páku se otevřou spojky, které přenášejí hnací sílu na zadní kola, a současně dojde k zablokování zadních kol. Výsledkem správného použití při průjezdu ostrou zatáčkou je přetáčivý smyk velmi podobný tomu, který známe z automobilových soutěží. Na vývoji elektronické ruční brzdy pracoval stejný tým zapálených inženýrů, který pro Focus RS připravil Drift Mode – speciální režim usnadňující jízdu kontrolovaným akceleračním smykem všech kol. Ke konzultacím byl přizván i Ken Block, jenž se proslavil video sérií Gymkhana a k používání ruční brzdy ve sportovních a soutěžních vozech má velice pozitivní vztah.

DOPORUČUJEME: Ford by chtěl postavit sportovní SUV. Umíte si představit Kugu RS?

Vzhledem k tomu, že zástavba hydraulické ruční brzdy by vyžadovala rozsáhlé zásahy do konstrukce vozu, padlo rozhodnutí jít elektronickou cestou. Navíc potřebná elektronika se podobá profesionálnímu kalibračnímu nástroji, který Ford běžně prodává, takže bylo okamžitě jasno. Celá věc má jen jeden háček. Stejně jako Drift Mode je i elektronická ruční brzda určena pouze k použití na uzavřených tratích. A hlvně, zatím je k dispozici pouze zákazníkům Fordu v Severní Americe... Rozhodnutí o případném uvedení do prodeje v Evropě je prý ale na dobré cestě!


DOPORUČUJEME: Proč je Ford Mustang nejprodávanějším sportovním autem na světě?


BAVÍ VÁS AUTA A SVĚT KOLEM NICH? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události