Autobazar

Pozor na podvodníky, nikdy neposílejte peníze předem!

Pozor na podvodníky, nikdy neposílejte peníze předem!
Zdroj: Oficiální zdroj

Inzerát, ve kterém prodávající slibuje atraktivní auto za velmi zajímavé peníze. Požaduje však platbu předem... Tak od toho ruce rychle pryč!

Kultura prodeje ojetých vozů se dlouhodobě zlepšuje, nicméně pořád lze narazit na podvodníky, kteří chtějí z neopatrných kupujících podvodně vylákat peníze. V době, kdy se stále více obchodů realizuje v prostředí internetu, je takové riziko velmi reálné. „Podvodníci používají falešné inzeráty, ve kterých nejčastěji lákají na oblíbená auta za velice výhodnou cenu, tedy hluboko pod obvyklou tržní hodnotou,“ varuje Pavel Foltýn Auto ESA. Oblíbeným trikem podvodníků je, že uvádí, že s prodejem vozu spěchají a požadují platbu zálohy předem, nejčastěji převodem na účet. „V žádném případě za auto nikdy neplaťte předem, aniž byste vůz viděli a měli podepsanou kupní smlouvu!“ doporučuje Foltýn. „To samé ale platí také při platbě zálohy za vůz v hotovosti,“ dodává.

DOPORUČUJEME: Řešíte u ojetého auta jen stav kilometrů? Děláte chybu!

Většina podvodníků vyžaduje platbu převodem na účet, Podmiňují tím například přehlášení vozu nebo to, že při platbě vyšší zálohy vůz zájemci zarezervují. Někdy se dokonce snaží navodit dojem korektnosti tím, že pošlou e-mailem kupní smlouvu či okopírovaný technický průkaz. Jedná se ale o podvrh s falešnými údaji. To, že údajný prodejce komunikuje pouze elektronicky, by ostatně mělo být velkým varováním. Jak se těmto podvodům bránit? Stačí dodržovat pár jednoduchých rad, pomocí kterých podvodníka odhalíte. „Vždy je nezbytné trvat na prohlídce vozu před koupí,“ radí Pavel Foltýn z Auto ESA. „V takovém případě lze hned zjistit, jestli vůz vůbec existuje a nejedná se právě o klasický podvod. Ovšem pozor! Mnoho podvodníků se takto může pokoušet zbavit například kradeného vozu, auta v exekuci nebo vozu s jinou právní vadou.“

DOPORUČUJEME: Bouračka na dálnici. Co dělat a na co si dát pozor?

Falešné inzeráty nebo podvodné nabídky velmi často pocházejí ze zahraničí, kdy je pak vymahatelnost práva výrazně komplikovanější a své peníze už zřejmě nikdy neuvidíte. Ale podobné případy zdaleka nejsou výjimečné ani na našem trhu. „Zpravidla se to vždy točí kolem stejné pohádky, tedy nutnosti rychlého prodeje za výrazně sníženou cenu, žádosti zálohy nebo platby plné ceny předem či vnucování rychlého podpisu kupní smlouvy,“ upozorňuje Foltýn. Hlavní je nepodlehnout emocím a nebát se, že by zdánlivě lákavá nabídka zájemci proklouzla pod rukama. Pod tržní cenou bezdůvodně nikdo auto prodávat nebude, takže právě podezřele nízké ceny by měly být velkým varováním.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autobazar

Důležité Události