Toyota

Toyota chce změnit svět lidem na vozíku. Za nápady dá 86 milionů

Toyota chce změnit svět lidem na vozíku. Za nápady dá 86 milionů
Zdroj: Toyota

Automobilka Toyota ve spolupráci s dobročinnou organizací Nesta vypisuje celosvětovou výzvu Mobility Unlimited Challenge dotovanou částkou čtyř milionů dolarů (86 milionů korun). Cílem je podpořit mobilitu lidí na vozíku.

Toyota hledá týmy z celého světa, které zásadním způsobem pomohou zlepšit mobilitu a nezávislost osob trpících ochrnutím. Cílem je shromáždit kreativní nápady z celého světa, urychlit tak inovace a podpořit spolupráci s uživateli při hledání nejlepších zařízení umožňujících zvýšení kvality života lidí s ochrnutím dolních končetin. A nejde zdaleka jen o řízení aut, či o usnadnění nastupování do nich, ale taky o umělou inteligenci a metody strojového učení až po baterie nebo zpracování dat v cloudu.

DOPORUČUJEME: Co všechno můžete nalézt pod kapotou? 20 děsivých fotografiíPo celém světě žijí miliony lidí s ochrnutím dolních končetin, nejčastější příčinou jsou mrtvice, poranění míchy nebo roztroušená skleróza. Celosvětové statistiky ochrnutých osob sice neexistují, ale podle odhadů Světové zdravotnické organizace přibude každý rok 250 až 500 tisíc nových vozíčkářů. Inovace v oblasti „chytřejších“ technologií mobility mají potenciál vytvářet taková osobní zařízení, která budou lépe integrována s tělem samotného uživatele i s prostředím. „Toto je začátek naší výzvy, tříleté cesty, která končí roku 2020 v Tokiu. Cesty, na které budou ti nejtalentovanější v oblasti technologií, designu a konstrukce ze všech koutů světa soutěžit s cílem zlepšit dostupnost prostředí a společnosti pro všechny osoby s ochrnutím dolních končetin. Uvědomujeme si, že řešení zatím nemáme: a cílem této Výzvy je spolupracovat s lidmi, kteří je dokáží pomoci vyvinout,“ říká Ryan Klem, programový ředitel Nadace Toyota Mobility Foundation.


Porota vybere pět finalistů, z nichž každý získá 500 tisíc dolarů na přeměnu konceptu z podoby poznatků v reálný prototyp. Vítěz Výzvy pak obdrží jeden milion dolarů ke zpřístupnění hotového produktu koncovým uživatelům – a vítězný koncept se v roce 2020 představí v Tokiu. Cílem výzvy Mobility Unlimited Challenge je získat a podpořit menší inovátory, kteří by jinak na trh asistenčních technologií vstupovali jen obtížně, a to i z malých zemí jako je třeba Česká republika. V rámci ocenění Discovery Awards se udílí základní finanční dotace 50 tisíc dolarů deseti skupinám se slibnými koncepty, které by jinak pro účast ve Výzvě neměly dostatek prostředků. Inovátoři jevící zájem se mohou přihlásit online na stránkách mobilityunlimited.org, kde naleznou i další informace.

DOPORUČUJEME: Nález starých efjedniček vypadal jako objev roku, jenže pak se ukázalo...

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události