Zdánlivě snadné pravidlo, které však mnozí řidiči ignorují. Někdy záměrně, jindy nechtěně. Víte, jak funguje?
Poslušně stojíte v koloně před zúžením v pravém pruhu a najednou se na vás z levého pruhu začne cpát auto a začne si vynucovat zařazení. Pustíte ho? Ani omylem? A víte co říká zákon? A nebo na to snad nemá právo? Tady je přesné znění pravidel silničního provozu: „Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.“
Jednoduché? Pro jistotu přidáváme ještě přesnou definici pojmu souběžná jízda: „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen „souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“
DOPORUČUJEME: Test řidičů - víte, kdo pojede jako první?
Zdánlivě je to tedy snadné. Když se před zúžením do jednoho pruhu sjede víc aut najednou, tak řidič jedoucí v průběžném pruhu, který pokračuje, jede jako první, pak se připojí řidič z pruhu co končí, pak se opět rozjede vozidlo v pokračujícím pruhu, pak se zase připojí řidič z druhého pruhu... A tak pořád dokola. Je to jednoduché a když všichni spolupracují, tak je to i rychlé a funkční. Jenže teorie a praxe jsou v tomto případě dvě zásadně odlišné věci!
DOPORUČUJEME: Víte, jak projedete tuto křižovatku, aniž byste porušili předpisy?
Na využití pravidla zipu má nárok až ten řidič, který dojede na konec svého průběžného jízdního pruhu. Když byste se chtěli zařadit dřív, tak záleží jen na slušnosti a ochotě řidiče v druhém pruhu, vy na něj rozhodně nemáte nárok. „Někteří řidiči v pokračujícím jízdním pruhu shledávají řidiče, kteří v končícím jízdním pruhu pokračují až na konec za takzvaně vyčůrané a odmítají je pustit,“ vysvětluje Jiří Macháček, učitel v autoškole. „Jenže tím porušují zákon. Paradoxně se však řidiči, kteří se chtějí zařadit do pokračujícího jízdního pruhu dřív, mohou dopustit omezení jízdy, což je taky špatně.“
DOPORUČUJEME: Které auto projede křižovatkou jako poslední? Řidiči ukažte se!
„Když se ale dostane do situace, kdy se do vašeho jízdního pruhu cpe řidič, který jede například v odbočovacím jízdním pruhu, tak hou pouštět nemusíte,“ vysvětluje Jiří Macháček. „Zipování platí jen když se dva pruhy stahují do jednoho, jedno jestli je silnice takto postavená, nebo jde jen o lokální omezení.“