Kocovina

14. prosince je den, kdy má nejvíc řidičů kocovinu

14. prosince je den, kdy má nejvíc řidičů kocovinu
Zdroj: archiv AutoTN.cz

Ford si nechal zpracovat výzkum, ze kterého vyplývá, že 14. prosinec je dnem, kdy nejvíc lidí lituje, že si ještě dali „poslední pivo“ nebo „posledního panáka“. Dnes večer tedy buďte opatrní...

Výzkumníci sledovali na sociálních sítích, kdy lidé zveřejňují nejvíce příspěvků se slovem „kocovina“. Na prvním místě se umístil První svátek vánoční, což asi tolik nepřekvapí. V adventním období se ale kocovina nejčastěji skloňuje 14. prosince. Zmínky o kocovině na sociálních sítích ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii jsou v tento den dvakrát častější než začátkem prosince, toto téma dokonce figuruje v pěti procentech všech konverzací.

DOPORUČUJEME: Cyklisti si smrtelné nehody víc jak v polovině případů zaviní sami

Ford si nechal tento průzkum zpracovat s cílem upozornit na rizika zbytkového alkoholu. Jeho hladina v krvi ráno po oslavě často není nulová, jak předepisuje český zákon, a může snadno překonat i řadu benevolentnějších limitů (ve Spojeném království mimo Skotsko dovoluje legislativa 0,08 % alkoholu v krvi). Například ve Velké Británii se každé desáté zadržení kvůli jízdě pod vlivem alkoholu odehraje mezi šestou a osmou hodinou ráno. Řidiči s kocovinou nicméně představují bezpečnostní riziko i potom, co koncentrace alkoholu v jejich krvi klesne pod zákonnou mez. Obvykle totiž trpí spánkovou deprivací a mají zhoršenou reakční dobu.


DOPORUČUJEME: Záznam z kamery jasně ukazuje, proč alkohol za volant nepatří. Nebudete vědět, jestli se máte smát nebo plakat

Na problém upozorňuje i program Ford Driving Skills for Life, který se v roce 2018 premiérově představí i v ČR. Jeho účastníci si mohou vyzkoušet speciální „kocovinový oblek“, navržený renomovaným Meyer-Hentschelovým institutem z Německa. Tvoří ho speciální vesta, závaží na zápěstí a kotníky, čepice, brýle a sluchátka. Oblek simuluje příznaky kocoviny, jako je únava, ospalost, bolest hlavy a zhoršená schopnost koncentrace. Z průzkumu dále vyplynulo, že nejčastějším dnem v týdnu, kdy se lidé potýkají s kocovinou, je neděle. Pokud jde o denní dobu, vede jedenáctá dopoledne.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události