Kupé

Jak spojit hybridní pohon a sílu motoru. Lexus to zkusil s LC 500

Jak spojit hybridní pohon a sílu motoru. Lexus to zkusil s LC 500
Zdroj: Lexus

Lexus dlouho vymýšlel, jak sestrojit hybridní kupé, které by nepřišlo o emeoce, sílu a styl. A tohle je výsledek: LC 500h.

Současnou vlajkovou lodí značky Lexus je skoro pětimetrové extravagantní kupé LC. Luxusní divize Toyoty ho vybavila dvěma pohonnými jednotkami. Ta první má pětilitrový vidlicový osmiválec s výkonem 351 kW a mimo jiné se slušně vyladěným zvukem. Pod kapotou verze LC 500h je ale hybridní technologie - zážehový šestiválec o objemu 3,5 litru s dvěma elektrickými generátory (dohromady 264 kW).

Lze elektřinu zkombinovat s vymazleným luxusním vozem a zároveň nepřijít o jeho sportovní charakter a sílu? LC má oslovovat automobilové nadšence, jenže dokáže to i jako hybrid?

„Nemohli jsme jednoduše převzít stávající technologii a beze změny ji použít v modelu LC. Potřebovali jsme vymyslet nový způsob, jak aplikovat celou koncepci hnacího ústrojí s vyvážením síly motoru a elektrické energie, abychom vytvořili něco zcela nového,“ popisuje hlavní konstruktér japonské značky Kodži Sato.

Související obsah

Jeho kolega Kodži Ošima, který má na starost hybridní hnací ústrojí, dostal za úkol vytvořit i pro hybrid emotivnější zvuk, který se bude lépe hodit k akceleraci vozu. Druhým úkolem bylo co nejvíc omezit pocit prodlevy, který se může dostavit, když se auto blíží k zatáčce a řidič ubere plyn.

Výsledkem je Lexus Multi Stage Hybrid System, hybridní hnací ústrojí, které lépe využívá elektrickou energii, posiluje výkon všech součástí systému a vnáší do zážitku z řízení hybridního vozu více emocí a vzrušení. Zachovává vlastnosti hybridní technologie - nízkou spotřebu a hladký chod - a zároveň poskytuje vysoký výkon díky vyššímu krouticímu momentu. 

Inteligentní čtyřrychlostní automat v podstatě dodává výkon desetistupňové převodové skříně s plynulou změnou rychlostních stupňů, která trvá méně než 100 milisekund. Akcelerace je ihned po startu rychlá a přímější, protože je lépe synchronizovaná s tím, jak řidič používá pedál plynu.

„Na rozdíl od konvenčního hnacího ústrojí, jež využívá pouze benzínový nebo naftový motor, používá systém Multi Stage Hybrid jako hlavní prostředek přenosu energie na kola elektrické motory, a to prostřednictvím jedinečného uspořádání a pokročilou automatickou převodovkou,” vysvětluje Ošima. „Díky svému vysokému krouticímu momentu dodávají elektrické motory energii mnohem rychleji než spalovací motory. To znamená, že model LC 500h s hybridním pohonem výjimečně dobře reaguje a proto řidičům nabízí hladkou a zábavnou jízdu,“ dodává

Související obsah

Lexus svoje hybridní kupé prezentuje jako jeden z nejvyspělejších automobilů současné doby. Stojí stejně jako jeho osmiválcový bratr - základní cena je 2.790.000 korun, což na skutečně nádherné a do detailu precizní kupé není zase tolik.

Lexus LC 500 se objeví spolu s dalším modelem LS 500 F Sport i v reklamním klipu, který natočili v Marvel Studios k chystanému filmu Černý panter. Reklamu Lexus představí na nedělním Super Bowlu, vy se můžete podívat už teď:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kupé

Důležité Události