Zima

Ocet, ponožky, zubní pasta… 27 triků, jak zbavit auto námrazy

Ocet, ponožky, zubní pasta… 27 triků, jak zbavit auto námrazy
Zdroj: Profimedia

I bez vařící vody, kreditek a násilí se dá bojovat s námrazou na autech. Projděte si následující triky, třeba i vám některý z nich pomůže.

Přicházejí nejmrazivější dny aktuální zimy. A s teplotami hluboko pod nulou jsou spojené i tradiční souboje se zamrzlými skly a zámky aut. Máte dost ranního škrábání oken (nejlépe kreditkou, že), odtrhávání přimrzlých stěračů a dveří? Přečtěte si následující triky na zimní údržbu, které vás nezklamou.

Zamrzlá okna
Namíchejte si roztok vody se lžící soli, pak ji nastříkejte na zamrzlá místa. Ještě lepší je roztok vody s octem v poměru tři díly octa, jeden díl vody. Tohle funguje při rozmrazování i jako preventivní postřik. Roztok si nalijte třeba do rozprašovače na pokojové květiny a vozte pro jistotu vždycky s sebou.

Rozhodně se nedoporučuje lít na okno horkou vodu. Sklo může po rychlé změně teploty snadno prasknout. A vy se ještě snadněji spálit.

Kreditní karta může být nouzový pomocník, ale snadno si ji poškodíte. Použitím náhradních ostrých věciček místo škrabky zase můžete poškrábat okna.

Skla by měla být od námrazy dokonale očištěna, sníh ze střechy zameten. Pozor by si měl dát každý, kdo je zvyklý si auto předem nastartovat a nechat pomalu rozmrzat před garáží nebo na parkovišti. Nejenom, že dává šanci pohotovým zlodějům, ale hrozí mu za to i pokuta. Třeba v Německu za stojící nastartované auto můžete vyfasovat bloček na 30 eur.

Související obsah

Dlouhé zahřívání na volnoběh navíc rozhodně neprospívá motoru. Podobně jako když motoru naložíte hned za studena. Lepší je nechat auto ve volnoběhu jen chvíli a pak se pomalu a postupně rozjíždět. Tím zahřejete nejen motor, ale i jinak studený olej v převodovce. Olej, který se rozehřívá mnohem pomaleji, se při pomalém zahřívání dostane všude, kam má a ohřejí se i tlumiče a další části. U dieselů se doporučuje šetrná jízda až 20 kilometrů po startu, benzinové motory se ohřejí o něco rychleji.

Namočený ručník
Na noční mráz se můžete připravit předem. Jako prevence funguje třeba starý ručník, který namočíte do dostatečně slané vody a rozprostřete ho už večer na čelní sklo. Sůl snižuje teplotu, při které voda mrzne. Další doporučené složení mrazuvzdorného roztoku je jeden díl vody na dva díly alkoholu.

Matka příroda…
Jednoduchý tip z příručky mladých skautů: Když můžete, parkujte auto čelem na východ. Slunce by mohlo udělat práci za vás nebo vám alespoň ulehčit škrábání. I když tahle rada má své limity. Těžko pomůže někomu, kdo potřebuje vyrazit ještě před východem Slunce.

Pytlíky na zrcátka
Vnější zrcátka jednoduše zabalte do igelitové tašky nebo sáčku a utěsněte kolíčkem či gumičkou. Ráno je rozbalíte mrazem nedotčené.

Stěrače nepřimrznou
Opět může pomoci některý z mrazuvzdorných roztoků. Když každou lištu stěrače otřete hadříkem namočeným ve vodě s alkoholem (octem, solí), budou ráno fungovat tak, jak mají.

Související obsah

Ponožky
Teplé ponožky mohou v zimě pomoci nejen na nohou. Dají se večer navléci na stěrače jako primitivní, leč účinná ochrana. Nechte si jeden pár velkých ponožek v přihrádce přes celou zimu, třeba se vám budou hodit i jako návleky přes boty, když budete potřebovat roztlačit auto na totálně zledovatělém parkovišti.

Zamrzlé zámky
Jasně, tady nejlépe pomáhá speciální rozmrazovač zámků, ale přiznejte se: opravdu ho máte vždycky s sebou? A nenecháváte ho náhodou v autě? Jak se pak pro něj přes zamrzlý zámek dostat, že…

I tady existuje několik “zaručených” rad. Nahřejte klíč zapálenou sirkou nebo plamínkem zapalovače, pak ho opatrně natlačte do zámku. Jen buďte opatrní, klíč bude samozřejmě horký. Na pohled hodně vtipné řešení je dýchání do zámku brčkem. Ale i horký dech by měl rozmrazování urychlit.

Další trik je použití dezinfekce na ruce, ženy ji občas mívají v kabelce. Obsažený alkohol by si měl s ledem poradit.

Těsnění ve dveřích
Bezvadný pomocník je univerzální technické mazivo WD-40 ve spreji. Hodí se na ledacos a pomůže i v mrazech. Když nastříkáte gumové těsnění ve dveřích, nebudete muset rvát dveře násilím, což samozřejmě těsnění neprospívá. Když nemáte doma WD-40, pomůže i olej na vaření, kterým těsnící gumu potřete. Voda z tajícího ledu a sněhu po oleji steče a mastná guma nenamrzne.

Zamlžená okna
Okna se v zimě častěji mlží a větrání ne vždy zabírá. Navíc, kdo by chtěl mít po ránu otevřená okna a naplno zapnutý studený ventilátor. I na zamlžená okna existují triky, například krém na holení. Když jím potřete skla zevnitř, zanechá na nich slabou vrstvu, která zabrání zamlžení.

Dobrou pomůckou na otírání už zamlžených oken je stěrka na mazání popisovače z flipchartů. Vyhnete se tak šmouhám vzniklým všemožným patláním posmrkanými papírovými kapesníčky nebo rukou.

Jsou tu i klasické rady - večer auto dostatečně vyvětrat, aby v něm nezůstal vlhký vzduch, nenechávat v něm lahve s nápoji nebo vlhké věci.

Kočičí záchod
A ještě jeden netradiční tip - podestýlka do kočičích záchodů. Ta skvěle absorbuje vlhkost, když si ji trochu odsypete a necháte v nějaké misce nebo otevřeném pytlíku přes noc v autě, nebudete mít ráno co z oken utírat.

Související obsah

Kočičí stelivo se v zimě hodí i jinak. Když budete mít pytel v kufru, zatíží vám zadní kola a dodá trochu trakce na kluzkém povrchu. A hlavně se dá použít i jako posyp, když někde zapadnete. V takovém případě v nouzi poslouží i větve jehličnanu.

Zubní pasta
Světlomety budou jako nové, když je občas potřete zubní pastou a pak opláchněte teplou vodou. Pasta je o dost levnější než profi prostředky a výsledek vás překvapí. Když poté světlomety ještě vyleštíte vrstvičkou vosku, budete mít pokoj od sněhu a ledu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události