Autoveterán

Salon duchů. Tyhle poklady se skrývají 20 let v zavřeném obchodě

Salon duchů. Tyhle poklady se skrývají 20 let v zavřeném obchodě
Zdroj: Cars Addiction

Prach pomalu pokrývá 9 aut, která roky stojí bez povšimnutí v zapomenutém showroomu Subaru. Kdysi to bývaly zbrusu nové vozy, teď už se ani nevyrábí a pomalu se z nich stávají sběratelské kousky.

Jsou na prodej, ale nikdo je neprodává. Devět aut značky Subaru stojí od 90. let minulého století v dávno zavřené prodejně ve městě Mosta na Maltě. Dnes už si jich nikdo nevšímá, přestože jsou pořád vidět zašlými výlohami.

Ještě před dvaceti lety to byl jediný prodejce Subaru na ostrově, pak tuhle značku začal dovážet jiný importér, který si zařídil moderní showroom. Už tehdy oldschoolový autosalon nedokázal konkurovat, popisuje příběh prodejny duchů server carsaddiction.com. Není jasné, proč značkový autosalon před zavřením nerozprodal všechna auta, která měl na skladě.

Související obsah

Na prodejně tak zůstaly kousky, ze kterých se postupně stávají sběratelské unikáty. A nemají najetý skoro ani kilometr. V podivné časové kapsli uvízlo nejméně devět aut – například první generace Impreza GC hned v několika exemplářích, dokonce zhruba 30 let staré sportovní dvoudveřové kupé Subaru XT, hatchback s pohonem všech kol Justy a taky minivan Libero či náklaďáček Sambar. Vzhledem k tomu, že na Maltě se od dob britské kolonie jezdí vlevo, mají všechna auta řízení na pravé straně.

Obzvlášť Subaru XT z roku 1987 s 1,8litrovým motorem typu boxer, výkonem 100 kW a pohonem všech kol bylo ve své době snem řady příznivců sportovních aut. Mělo parádní výbavu a řadu vylepšení. Například vzduchové odpružení, které umělo auto posadit níž při rychlejší jízdě po dálnicích.

Takové auto s nulou na tachometru může mít i dnes slušnou cenu. A kdo ví, jaké poklady se ještě ukrývají ve skladu...

Prodejna ale není úplně opuštěná! Auta se léta nehnula, ale mají nahuštěné pneumatiky a kolem nich stojí rostliny. Podle místních se v obchodě před lety občas objevil jeho starý majitel, teď je pohyb vidět jen zřídka.

Několik zájemců se snažilo majitele kontaktovat s tím, že by auta odkoupili, ale marně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoveterán

Důležité Události