Odbory

Ve Škodovce hrozí stávka! O platy se popereme, vzkazují odboráři

Ve Škodovce hrozí stávka! O platy se popereme, vzkazují odboráři
Zdroj: Profimedia

Plivete nám do tváře, vzkazují odboráři vedení mladoboleslavské Škody. I poslední návrh na navýšení mezd o 15 procent rezolutně odmítají. A dokonce hrozí stávkou.

Ani čtvrté kolo vyjednávání o vyšších platech v automobilce Škoda nikam nevedlo. Poslední návrh vedení firmy odboráři důrazně smetli ze stolu. Výsledkem jednání o kolektivní smlouvě je podle nich velká bachratá nula.

„Ano, je tomu skutečně tak. Firma totiž podmiňuje své návrhy ve mzdové oblasti naprosto nesmyslně jednáním o atypických systémech směn a dokonce požaduje jejich zavedení na příštích 5 let, do roku 2023,“ tvrdí odborový předák Jaroslav Povšík.

Právě atypické směny jsou zatím nepřekonatelnou překážkou. U linek v Mladé Boleslavi se pracuje na tři směny v pěti pracovních dnech. To znamená 15 směn za týden. Jednou za tři týdny má každý navíc mimořádnou noční směnu z pátku na sobotu za příplatek.

Automobilka by ale ráda směny upravila a přidala i práci o víkendu, aby si poradila s rostoucími zakázkami. Ty zatím nestíhá pokrývat, hlavně na modely Kodiaq a Karoq čekají zákazníci dlouhé měsíce.

Související obsah

„Firemní vyjednavači přitom dobře vědí, že dohoda o atypických systémech směn v lakovně MB a v Kvasinách je uzavřena a platí pouze do 31. 12. 2018. To jim však nepřekáží v tom, aby na svém hloupém návrhu trvali a dokonce nás začali zastrašovat a vyhrožovat nám různými katastrofickými scénáři,“ říká Povšík.

Automobilka v posledním návrhu zvýšila nabídku na navýšení platů ze 14 na 15 procent plus bonusy. Odboráři ale původně požadovali 18procentní nárůst.

Škoda chce tarifní dohodu s odbory uzavřít na 27 měsíců, aby měla zaručenou výrobní kapacitu na delší dobu. To je podle odborů další sci-fi požadavek. „Na to jim v žádném případě neskočíme. To, co nám nabízejí na 27 měsíců, je náš požadavek na jeden rok,“ zlobí se Povšík.

Související obsah

Odbory dokonce přerušily další jednání s tím, že trvají na původním návrhu z ledna. „Podniková rada 14. února 2018 iniciovala přípravu časově neomezené stávky, nenecháme si líbit, aby nás nadále zaměstnavatel zesměšňoval a pokoušel se z nás udělat tupohlavé stádo. Máme za sebou rekordní výsledky a chceme za ně být řádně odměňováni. Jinak se linky zastaví, o své peníze se popereme,“ dodává odborový předák.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Odbory

Důležité Události