Barvy

Nikdo ji nemá rád, přesto je na špičce. Jaké barvy aut frčí?

Nikdo ji nemá rád, přesto je na špičce. Jaké barvy aut frčí?
Zdroj: Profimedia

Na českých silnicích dominují bílá se šedivou, naopak oranžová a fialová auta hned tak nepotkáte. A výrazně ubývá i stříbrných aut. Oproti evropskému průměru jsou u nás oblíbenější červená, modrá a zelená, citelně méně se prodává aut černých a stříbrných.

Bílá barva je u nových aut jasnou jedničkou. V Česku, v celé Evropě i ve zbytku světa. Suverénně kraluje v Číně, kde se pro ni rozhodlo 62 procent majitelů nových automobilů. Zhruba polovina nových vozů vyjela v bílé barvě v dalších asijských státech (52 %) i na africkém kontinentu (49 %). Naopak nejméně příznivců si získala v Severní Americe (27 %) a v Evropě (25 %).

"Celosvětovému žebříčku oblíbenosti barev nových automobilů loni již sedmý rok za sebou jednoznačně se 39 procenty dominovala bílá. S velkým odstupem následovaly černá, šedá a stříbrná,“ popisuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Statistiky vycházejí z údajů společnosti Axalta Coating Systems a Svazu dovozců automobilů.

Bílá kraluje dlouhodobě, a to z jasného důvodu – jde o základní lak a bílá auta jsou prostě nejlevnější. I proto jsou jasnu volbou třeba pro firemní flotily.

Nicméně bílá je hodně rozšířená i u drahých modelů. Lidé, kteří vloni kupovali v Evropě dražší a luxusní vozidla, sáhli v prvé řadě po černé, druhou volbou byla šedá a hned potom bílá. A sportovní automobily na našem kontinentu vyjížděly hlavně v bílé. Následovaly šedá, černá, modrá a možná překvapivě až jako pátá červená.

Související obsah

Pro žlutou, respektive zlatou barvu se vloni globálně rozhodla stejně jako o rok dříve 3 procenta kupců. Naprostým propadákem byla u všech kategorií automobilů barva zelená. S tou vyjel každý stý nový automobil.

V jakých autech jezdí Češi?

V Česku je to s bílou stejně jako ve světě. Oproti evropskému průměru jsou u nás oblíbenější barvy červená a modrá, naopak citelně méně se prodává aut černých a čistě stříbrných.

V roce 2017 v ČR nejčastěji vyjel nový osobní automobil z prodejny v bílé barvě (29,5 %). Druhá příčka patřila barvě šedé (22,8 %) a třetí pak modré (13,8 %). V těsném závěsu pak následovaly černá (11,6 %) a červená (10,5 %). Hnědá si získala 6,3 % kupujících, zelenožlutá 2,8 %, zelená 1,7 %. Příznivce skoro úplně ztratila stříbrná barva, těch se vloni prodalo jen 107 (0,04 %).

Další barvy byly na nových automobilech spíše raritou. Oranžová se vyskytla na 0,7 a fialová na 0,2 procenta nových vozidel.

Jsou však velké rozdíly mezi jednotlivými značkami. Výrazně největší podíl bílých poprvé zaregistrovaných vozidel uvádějí statistiky u značek Škoda, Dacia, Hyundai, Kia, Renault či Seat. „Uvedené značky si ve velkém pořizují podnikající subjekty. Bílá barva je ideálním podkladem pro následné provádění polepů firemními nápisy, navíc se dá zpravidla pořídit bez příplatku,“ konstatuje Roman Budský.

Černá tradičně bývá symbolem luxusu. Nepřekvapí, že měla výrazný podíl u nových vozů Audi, BMW, Jeep, Porsche a Mercedes-Benz. Šedou jako jedničku zvolili noví majitelé značky Ford.

Zelená byla nejoblíbenější u těch, kdo si pořídili novou Ladu. No a červená? Tu tradičně nejčastěji volili alfisté a majitelé nových Ferrari. Nejoblíbenější byla také u nově registrovaných vozů Mazda či Honda.

Zajímavě může vyznít srovnání popularity barev u nově registrovaných vozidel s rokem 2011, kdy jedničkou byla s 19,4 procenty šedá barva, druhé bílé patřilo o dvě procenta méně. Třetí příčka patřila červené (15,6 %), následovala modrá (12,9 %) a v těsném sledu černá (12,1 %). Překvapivé může být, že před šesti lety bylo každé čtrnácté nově registrované auto stříbrné. Oproti loňsku bylo více než dvojnásobně více aut v zelené (3,9 %).

A zajímavé je srovnání i s obecnou oblíbeností barev. Na auta se totiž preference vůbec nepřenášejí. Bílou barvu Češi vůbec nemají rádi, naopak drtivě nejoblíbenější barvou Čechů je modrá, s odstupem následovaná černou, zelenou a červenou.

Bílou barvu za svou nejoblíbenější v nedávném průzkumu agentury STEM/MARK označily pouhá tři procenta respondentů. Dokonce i fialových aut by muselo být víc než bílých.

Jaké barvy mají Češi rádi (zdroj: STEM/MARK):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Barvy

Důležité Události