Požáry

Přibývá požárů aut! Experti našli nebezpečnou souvislost

Přibývá požárů aut! Experti našli nebezpečnou souvislost
Zdroj: HZS Praha

Přímo v centru Jablonce nad Nisou hoří deset let staré auto. Uvnitř přitom sedí jeho řidič. Jen rychlý zásah strážnice mu zachránil život chvíli před tím, než se vůz proměnil v ohořelý vrak. Experti varují, že podobných případů může být mnohem víc.

Na Liberecku hasiči od začátku roku zasahovali u 23 hořících aut. Podle dopravních expertů nárůst požárů souvisí s tím, že Česko má nejstarší autopark v Evropě.

Poslední takový případ se stal v Jablonci nad Nisou. Muž uvnitř vozidla byl namol opilý a život mu zachránila strážnice, která ho z auta dostala. Měl kolem čtyř promile alkoholu v dechu. "Nejdřív padaly jiskry a pak to auto celé blaflo. Bylo to rychlé. Nebylo na krok vidět,“ popisuje jablonecká strážnice Lucie Jansová. "On byl v šoku, říkal, že neví, jak se tam dostal, byl dezorientovaný,“ dodává.

Šoféra vytáhla s pomocí řidičky, která u požáru zastavila. Nikdo jiný muži na pomoc nešel.

Než přijeli hasiči, k autu přiběhli další strážníci z operačního střediska, kteří požár viděli na kamerách. Ti také začali hasit.

Požárů aut přibývá. Jen v Libereckém kraji hasiči vyjížděli od začátku roku k 23 případům. „Samozřejmě se jezdí více ke starším typům vozidel,“ říká Pavlína Bílková, krajská mluvčí hasičů.

Související obsah

A podle dopravních expertů je jednou z hlavních příčin podobných požárů právě stáří aut. V Česku je vozový park jeden z nejstarších v Evropě. Evropský průměr je 9,6 roku, u nás je průměrné stáří aut téměř 15 let.

Od roku 2011 zestárl český vozový park téměř o jeden rok. Vyplývá to ze statistiky Svazu dovozců automobilů. A pokud se k osobním autům připočítají lehké užitkové vozy, nákladní automobily, traktory, autobusy a motocykly, je průměrné staří ještě vyšší: 17,54 let.

TV Nova / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Požáry

Důležité Události