Poslanci

Poslanci parkují, kde se jim zlíbí. Pak zuří a hádají se se strážníky

Poslanci parkují, kde se jim zlíbí. Pak zuří a hádají se se strážníky
Zdroj: Profimedia

Poslanci si stěžují na postihy za špatné parkování. Mávají přitom průkazkami a imunitou. Strážníci jsou ale nekompromisní a pokutují i poslanecká auta. Ale pozor, nasazovat botičky by jim podle zákona opravdu neměli.

Někteří poslanci si zřejmě myslí, že díky imunitě mohou vše a že se vyhnou i pokutám za špatné parkování. A tak jejich auta často obléhají okolí sněmovny a parkují i na chodnících, v křižovatkách, v modrých zónách bez placení nebo v zákazech.

Situace se rozhodně nezlepšila, když bylo před dvěma lety přes nesouhlas řady zákonodárců zrušeno parkoviště na Malostranském náměstí naproti sněmovně.

Související obsah

Strážníci si občas rajon kolem sněmovny obejdou a rozdají pokuty i botičky. A nerozlišují, jestli jde o auta poslanců.

Na postup strážníků za poslední dva roky přišlo několik stížností, upozornil server iROZHLAS.cz. Politici tvrdili, že přestupek nespáchali, že jejich auto strážníci nemohou odtáhnout nebo nasadit botičku. „Řešili jsme desítky nesprávně zaparkovaných aut poslanců, ale jenom třeba do patnácti si jich stěžovalo,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

Poslanci argumentují tím, že mají imunitu. Strážníci jim ze zákona nesmějí nasazovat botičky (zádržný systém), ale na pokuty a další postihy se žádná imunita nevztahuje. A ani u botiček to není tak jednoznačné. Jako obrana platí jen průkaz poslance, nikoliv kartička ze sněmovny, kterou argumentují poslanci a jejich zaměstnanci.

Podle strážníků karta platí na parkovišti sněmovny, nikoli k parkování v zónách placeného stání, na chodnících nebo v zeleni.

"Něco jiného je průkaz poslance, tam je to jiný režim. Ale pokud tam byla kartička Poslanecké sněmovny, tak to je k ničemu neopravňuje a my je řešíme úplně standardně," podotýká ředitel pražské městské policie.

Související obsah

Podle něj byly všechny stížnosti politiků prošetřeny a ve všech případech se potvrdilo, že strážníci městské policie postupovali správně. "Právo uplatňujeme proti všem stejně. Tak jako běžný občan nemůže najít místo k parkování, tak samozřejmě ho nemůže najít ani poslanec, senátor, starosta, primátor, zastupitel," dodal Šuster.

Spor mezi poslanci a strážníky se řešil i na společných jednáních ve sněmovně. Ke shodě nedošlo, ale stížnosti ustaly.

Jako náhrada za zrušené parkoviště na Malostranském náměstí se sice zvýšil počet parkovacích míst kolem sněmovny, ale jen ze 42 na 50. Zaměstnanci mohou využívat sněmovní garáže, kam se vejde 70 aut. Parkovat tam ale mohou pouze v době mimo schůze dolní komory.

Podle ředitele tiskového odboru sněmovny Romana Žambocha je to stále nedostačující. "Když si uvědomíte, že ve sněmovně se během jednoho dne vystřídá přes tisíc lidí, jedná se o silně nedostatečný počet celkových parkovacích míst," popsal Žamboch.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události