Automobilky

Kupé s maximálním výkonem: Nový RS 5 Sportback

Kupé s maximálním výkonem: Nový RS 5 Sportback
Zdroj: Audi

Pod kapotou V6 Biturbo 2.9 TFSI s výkonem 444 koní a točivým momentem 600 N.m. To je nové Audi RS 5 Sportback, s nímž chce automobilka “dobýt všechny trhy“.

Automobilka Audi chce vzbudit emoce. Vyšle do boje pětidveřový supersportovní model Audi RS 5 Sportback, který slaví světovou premiéru ve verzi pro americký a kanadský trh na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Ostrý design kombinuje se suverénními jízdními výkony a přitom si udržuje i praktičnost pro každodenní provoz.

“Audi RS 5 Sportback je více než jen mezinárodní výstavní premiérou, jedná se o zcela novou nabídku pro naše zákazníky. Naše progresivní interpretace pětidveřového supersportovního kupé nemá ani předchůdce, ani přímého konkurenta,“ říká Michael-Julius Renz, generální ředitel společnosti Audi Sport GmbH. “Nové Audi RS 5 Sportback úspěšně přenáší naše geny RS na silnice.“

Zvenku kombinuje emocionální tvary s atleticky napnutými plochami. Prodloužený rozvor, krátké převisy a dlouhá kapota motoru s charakteristickým vyboulením a přesahy do stran staví do popředí. Vizuálně velmi atraktivním prvkem supersportovního kupé je výrazná ramenní linie s charakteristickým tvarem vlny. Typické prolisy ve stylu modelu quattro umocňují výrazně klenuté podběhy kol, rozšířené o 15 milimetrů.

Audi RS 5 Sportback má na přídi širokou a nízkou masku chladiče, velké otvory pro přívod vzduchu s mřížkami se specifickou voštinovou strukturou RS a matně hliníkový přední spoiler s nápisem quattro. Sportovní charakter zádě je zase zvýrazněn difuzorem RS, oválnými koncovkami výfukovů a odtokovou hranou spoileru.

RS 5 Sportback jezdí standardně na 19“ kolech, na přání jsou k dispozici 20“ kola. Zákazníci si mohou nové Audi RS 5 Sportback individualizovat stylistickými pakety s ozdobnými prvky v provedeních leskle černá, matný hliník nebo uhlíkový kompozit.

Motor 2.9 TFSI V6 Biturbo nabízí vysoké výkony a přiměřenou hospodárnost. Nejvyšší výkon činí 331 kW a maximální točivý moment 600 N.m je k dispozici v širokém rozsahu otáček od 1900 do 5000 min-1.

Audi RS 5 Sportback zrychlí z 0 na 100 za necelé 4 sekundy a na přání může jet nejvyšší rychlostí 280 km za hodinu.

Dvě turbodmychadla vytvářejí plnicí tlak až 1,5 baru. Stejně jako u všech nových motorů Audi V6 a V8 jsou turbodmychadla uložena mezi oběma řadami válců, svírajícími úhel 90 stupňů.

Hnací síla motoru 2.9 TFSI je předávána trvalému pohonu všech kol quattro s mezinápravovým diferenciálem prostřednictvím sportovně nastavené osmistupňové samočinné převodovky s optimalizovanou rychlostí řazení. Pohon všech kol rozděluje hnací sílu mezi nápravy asymetricky v poměru 40:60. Jakmile dojde na jedné nápravě k prokluzu kol, je velká část hnací síly okamžitě přenesena na druhou.

Konstrukce přední a zadní nápravy umožňují výrazné zvýšení komfortu při zachování nekompromisně sportovního nastavení. RS 5 Sportback se sériově dodávaným sportovním podvozkem RS má o sedm milimetrů nižší světlou výšku než Audi S5 Sportback.

Audi Sport nabízí jako alternativu podvozek RS plus se systémem DRC (Dynamic Ride Control), brzdovou soustavu s keramickými kotouči a dynamické řízení se specifickým nastavením RS. Sériově dodávaný systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select umožňuje řidiči zvolit si individuální, dynamičtější nebo komfortnější nastavení.

Kvalitně a funkčně vybavený interiér poskytuje prostor pěti osobám. Zavazadlový prostor má na kupé slušný objem 480 litrů Díky kvádrovitému tvaru a šířce mezi podběhy přesně jeden metr nabízí vynikající využitelnost. Při sklopených zadních sedadlech vzroste objem na 1300 litrů.

Sportovní charakter pětidveřového supersportovního kupé umocňují detaily, jako jsou sportovní sedadla RS z jemné kůže, speciální budíky a zploštělý multifunkční sportovní volant. Nápisy RS zdobí sedadla, volant, prahové lišty i páku řazení.

Audi RS 5 Sportback se objeví u prodejců ve druhé polovině roku 2018 nejprve v USA a Kanadě, následně by měl dorazit i do Evropy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události