Záchranka

Ulička pro záchranku: Pravidlo, jež málokdo umí, čeká velká změna

Je to jedno z pravidel, která se na našich dálnicích moc nedodržují. Předpisovou uličku pro záchranáře v kolonách uvidíte málokdy. Ministerstvo dopravy teď chce změnu. Vadí mu, že pro české řidiče platí povinnost jinak, než je tomu v okolních státech.

Podle předpisů mají auta na tříproudých silnicích uhýbat záchranářům tak, že levý a prostřední pruh se namáčkne na středová svodidla a pravý pruh ke krajnici. Vozy s právem přednostní jízdy mají tedy projíždět mezi prostředním a pravým pruhem.

Ano, občas i čeští řidiči vytvoří sanitkám a hasičským vozům uličku. Většinou ale pozdě. Řada šoférů pravidlo v kolonách ignoruje, ulička se pak vytváří, až když se sanitka blíží. To už jsou auta namačkaná na sobě a místa je málo. A průjezd záchranářů se zpomaluje.

Související obsah

Zmatek podporuje i to, že se část motoristů řídí evropským modelem. V řadě států se totiž ulička vytváří úplně jinak - mezi levým a prostředním pruhem.

Ministerstvo dopravy přichystalo novelu, která by teď měla český způsob s tím evropským sjednotit. “Pozměňovací návrh, který to řeší, už je ve sněmovně,“ potvrzuje Tomáš Neřold, který je na ministerstvu pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP.

Pokud úprava zákona projde, od podzimu by mělo pravidlo znít stejně jako například v Rakousku, Německu a po chystané úpravě i na Slovensku. “Zcela jednoznačně je to změna nejenom logická, ale také běžně používaná v celé Evropě, takže se zařadíme mezi evropské státy,“ vítá úpravu mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Související obsah

Záchranáři změnu vítají, ale stejně jako dopravní experti apelují na to, aby řidiči vytvářeli uličku včas. To znamená hned, jak dojíždějí do kolony. Rozdíl pár minut při průjezdu sanitky může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Postihy pro řidiče, kteří nezareagují správně nebo uličku nevytvoří, se zvyšovat nebudou. Zůstávají na současné výši: 2000 Kč na místě a maximálně 2500 Kč ve správním řízení.

Ulička pro záchranáře by měla být široká 3 metry. Na silnici, která má v jednom směru jen dva pruhy, by se měla auta automaticky řadit ke straně, po které do kolony přijíždějí, a uličku tak nechat uprostřed. 

V podstatě stejné je to i v případech, kdyby dálnice měla dokonce čtyři pruhy.

TN.cz / TV Nova / Veronika Polášková,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události