Emise

Toxické Česko! V nelichotivém žebříčku jsme na chvostu Evropy

Toxické Česko! V nelichotivém žebříčku jsme na chvostu Evropy
Zdroj: Profimedia

Místo hanby zůstalo na Českou republiku v žebříčku zemí, které nejvíce znečišťují ovzduší nad Evropou. Tedy alespoň co se automobilové dopravy a emisí týká.

Odborníci z britské organizace The Eco Experts srovnávali ve své studii 25 zemí Evropské unie. Nejlepší výsledky mělo Švédsko a nejhorší Česká republika.

Studie srovnávala počet registrovaných vozidel na tisíc obyvatel, průměrný věk aut, podíl těch na alternativní paliva a míru znečištění ovzduší.

Související obsah

Česko má mezi porovnávanými zeměmi 6. nejmenší počet vozidel s alternativním pohonem (0,7%), po českých silnicích jezdí hodně staré vozy – v průměru ve věku 14,5 let (6. nejstarší v EU). A ČR má 3. nejvyšší úroveň znečištění ovzduší na kontinentu.

Statistiky jsou to hodně nelichotivé. Samozřejmě to souvisí i s kupní sílou, výší platů a celkovou úrovní. Ani poloha uprostřed Evropy pro Česko není zrovna výhodná – tranzitní země jsou logicky více zatížené dopravou i emisemi než ty ostatní. Nic z toho studie v potaz nebrala. Každopádně výsledek srovnání je pro nás krutý.

Mapa Eco Experts

"Most toxic drivers in Europe" width=

Podobně jsou na tom v Polsku a Estonsku. O dost lépe je na tom například Rumunsko. Z EU ve studii chybí pouze Bulharsko, Malta a Kypr.

Například v Polsku mají nejhorší ovzduší v Evropské unii a ještě starší vozový park než u nás (průměr 17,2 roku, nejvíc v EU), ale zase tam jezdí mnohem víc aut na alternativní pohon (15,5 %, také nejvíc v EU), hlavně na LPG.

Překvapivě dobře jsou na tom třeba ve Velké Británii. Hlavně kvůli nízkému věku tamních aut (v průměru 8,5 roku).

Druhým “nejzelenějším“ státem je Irsko, má sedmý nejnižší počet vozidel na jednoho obyvatele (494 na 1000 obyvatel) a 4. nejnižší znečištění ovzduší na kontinentu.

Nejohleduplnější k životnímu prostředí jsou motoristé ve Švédsku. Mají druhý nejvyšší počet vozidel s alternativním palivem (7 %) a nejméně znečištěné ovzduší. Dobře jsou na tom ve Finsku i v Dánsku.

Celý žebříček:

1. Švédsko
2. Irsko
3. Finsko
4. Dánsko
5. Nizozemsko
6. Portugalsko
7. Řecko
8. Velká Británie
9. Německo
10. Francie
11. Belgie
12. Litva
13. Itálie
14. Lotyšsko
15. Lucembursko
16. Maďarsko
17. Rakousko
18. Rumunsko
19. Španělsko
20. Slovinsko
21. Slovensko
22. Chorvatsko
23. Estonsko
24. Polsko
25. Česká republika

Podle vědců znečistěné ovzduší způsobí v Evropě ročně více než 500 000 předčasných úmrtí a je jednou z hlavních příčin, proč 6,5 miliony Evropanů každý rok onemocní chorobami, jako je astma či bronchitida.

Evropská agentura pro životní prostředí označila znečištěné ovzduší za jednoznačně největší hrozbu pro život v Evropě.

Související obsah

Dá se čekat, že EU brzy přitvrdí v opatřeních, které mají vést ke snížení škodlivých emisí motorových vozidel. A Česku se tvrdší pravidla a zřejmě ani sankce nevyhnou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události