Toyota

FOTO A VIDEO: Proměna zrezivělého vraku v nádherný speciál

FOTO A VIDEO: Proměna zrezivělého vraku v nádherný speciál
Zdroj: Toyota Newsroom

Tohle je legenda! Sportovní kupé Sports 800, které vyhrálo první ročník slavného vytrvalostního závodu Suzuka 500. Tento kousek objevili experti Toyota Gazoo Racing ve zbědovaném stavu v garáži. A povedlo se jim vrátit vozu výjimečný punc, který si jistě zaslouží. Dokonce je připraven vrátit se na dráhu. Podívejte se, kolik práce za tím stojí.

Závodní Toyotu Sports 800 našla skupina japonských inženýrů Toyota Gazoo Racing. Rezivěla v garáži a nevypadala vůbec dobře. Ale tohle auto za záchranu rozhodně stojí.

Podle čísla karosérie UP 15-10007 se navíc zjistilo, že se jedná o jeden ze dvou vozů (startovní číslo 7), které se ve vůbec prvním závodě Suzuka 500 v roce 1965 umístilo na 1. a 2. místě a později ještě mnohokrát startovalo ve vytrvalostních závodech. Auto se značně lišilo od sériových vozů – ve své době prošlo doslova profesionální závodní přípravou.

Toyota Sports 800, které se v Japonsku říká Yotahachi, byla vůbec první sériové sportovní auto od Toyoty. Autorem je Tatsuo Hasegawa, letecký inženýr, kterého Toyota zaměstnala po válce. Hasegawa se může pochlubit i takovými modely, jako je Publica, Corolla, Celica nebo Carina.

Související obsah

A právě mladému návrháři vojenských letadel vděčí Toyota Sports 800 za svoji fantastickou aerodynamiku. Vznikla díky využití větrného tunelu, což byl ve své době přístup vskutku revoluční.
Převratné, alespoň pro japonský automobilový průmysl, bylo i rozhodnutí použít v konstrukci karoserie hliník, takže vůz vážil pouhých 580 kg. Motor nebyl příliš výkonný, ovšem nízká hmotnost a dokonalá aerodynamika umožňovaly tomuto autu poháněnému 45 koňskými silami dosáhnout rychlosti 155 km/h, což byl nejlepší výsledek v dané třídě.

Obnova a tuning objeveného kousku proběhly s myšlenkou, aby se automobil hodil ke sportovní jízdě a současně si zachoval charakter vozu své doby. Více než polovina karoserie byla znovu pečlivě postavena. Tým Gazoo Racing Zavěšení bylo zrenovované a experti Gazoo Racing vytunili tlumiče. Inženýři využívali součástky, které jim dodal klub majitelů Sports 800.

“Snažili jsme se zachovat všechny skvělé vlastnosti Yotahachi a současně auto vylepšit tam, kde byly jeho slabiny. Výhodou Sports 800 je velmi dobré vyvážení, zvláště když si uvědomíme, že se jedná o 50 let staré auto. To je dobrý výchozí bod. Tlumiče ovšem měly rezervy, proto jsme je vylepšili”, říká Kajikawa Hitoshi z Toyota Motor Skill Development, který byl zodpovědný za tuning vozu.

Tohle sportovní auto má svoji duši, vyvolává nostalgii. Je lehké a dobře se řídí, kabina připomíná kokpit letadla. Výkon a rychlost tady nejsou pro radost z jízdy to nejdůležitější.

Automobil debutoval roku 1965 a již o rok později změnil rozložení sil v japonském motoristickém sportu. Shihomi Hosoya za volantem maličkého Yotahachi se sotva 0,8litrovým motorem v prvním závodě Suzuka 500 km porazil takové rivaly, jako byly Lotus Racing Elan, Fairlady 1600 nebo Prince Skyline GT s dvakrát silnějšími motory.

Před startem nikdo nepředpokládal, že by Yotahachi vůbec mělo šanci uspět. Ve druhé polovině pětisetkilometrového závodu však bylo jasné, že se větší vozy nemohou se superlehkou pozemní stíhačkou měřit. Zatímco ostatní auta jedno po druhém zajížděla do pit stopů doplnit pohonné hmoty, Sports 800 uhánělo kupředu. A když pilot po průjezdu cílem otevřel palivovou nádrž, uvnitř zůstalo celých 30 % pohonných hmot načerpaných před startem.

Model Sports 800 se vyráběl čtyři roky. Za tu dobu sjelo z linky 3131 kusů, které se prodávaly výhradně v Japonsku. Auto se líbilo hlavně dobře situovaným mladým lidem a vojákům na amerických vojenských základnách, zejména na Okinawě – přímo pro ně vzniklo asi 300 Yotahachi s volantem vlevo, které později společně se svými majiteli dorazily do USA.

Související obsah

Toyota na nedávném autosalónu v Ženevě představila koncept nové sportovní Supry s označením GR Supra Racing. Měl by to být předskokan sériové páté generace proslulého modelu. Studie vznikla pod taktovkou sportovního týmu Gazoo Racing, díky kterému automobilka poznatky z podniků nejvyšší závodní úrovně přenáší z okruhů a rallyových etap i do vývoje sportovně zaměřených sériových aut.

V Japonsku zatím debutovalo sedm sportovně laděných modelů signovaných Gazoo Racing, v budoucnu pak bezpochyby přibydou další. Vylepšené modely s logem GR dorazí také do Evropy, předvěstí je třeba Yaris GRMN, limitovaná série Yarisu, která využívá řešení představená v modelu Yaris WRC s tuningem z Nürburgringu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Toyota

Důležité Události