Silničáři

Tragické české silnice. Kde jsou v nejhorším stavu? PŘEHLED

Tragické české silnice. Kde jsou v nejhorším stavu? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Výmoly, výtluky, díry, propadlé krajnice i kanály. České silnice zase dostaly přes zimu zabrat. Jak se je daří silničářům opravovat podívejte se na přehled podle jednotlivých krajů.

Nejvíc děr na poničených silnicích hlásí motoristé v Praze a ve Středočeském kraji, tam ale silničáři poměrně slušně reagují a výtluky opravují. O dost horší je to třeba v Ústeckém, Pardubickém nebo Plzeňském kraji. Alespoň podle vyhodnocení projektu Výmoly.cz.

Vůbec nejlépe ze srovnání vychází Karlovarský kraj, kde řidiči nahlásili nejméně děravých úseků a silničářům se je téměř všechny povedlo opravit. Celkově silničáři v Česku opravili vloni skoro 40 % nově nahlášených výtluků.

Stav silnic je samozřejmě mnohem horší, než ukazuje tabulka. Ta zohledňuje jen díry, které řidiči nahlásili v loňském roce, na cestách je spousta výmolů z předešlých let, které nikdo ještě neopravil, a také mnoho výtluků, které prostě nikdo neohlásil.

Na aktuální mapu projektu Výmoly.cz se můžete podívat ZDE.

Jen ve Středočeském kraji, který byl podle statistiky v opravě děravých cest nejaktivnější, chybí na opravu silnic skoro 50 miliard korun. “Na odstranění všech problémů na silnicích by Středočeský kraj ale potřeboval celkem 15 miliard na silnice II. tříd a 30 miliard na silnice III. tříd. Uvědomujeme si samozřejmě, že je to požadavek na deset a více let, protože i kdybychom takové prostředky měli okamžitě k dispozici, nemůžeme uzavřít celý kraj a i stavební kapacity bychom nesehnali,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Ministerstvo dopravy do krajů letos napumpuje alespoň čtyři miliardy navíc ze svých úspor. Peníze mají jít právě na opravy silnic nižších tříd.

Související obsah

Projekt Výmoly.cz a nadace pojišťovny Generali zároveň vyhlašují pod záštitou BESIP 8. ročník motoristické ankety Nejhorší díra republiky.

Na www.vymoly.cz nebo přes aplikaci lze až do konce července hlasovat pro nejhorší úseky nebo konkrétní díry na vozovce. Prostřednictvím portálu Výmoly.cz pomáhají motoristé silničářům monitorovat stav českých silnic. Upozorňují na výtluky či celé úseky, které je nejen po zimě potřeba opravit. Letošní ročník přináší i možnost hlásit výmoly telefonicky.

Data od veřejnosti v rámci projektu Výmoly.cz putují přímo k silničářům. Cílem není na ně útočit, ale snažit se je propojit s veřejností a usnadnit jim práci. Dosud se podařilo opravit téměř polovinu z více než 8 800 nahlášených výtluků.

Kvůli stavu silnic vznikají každý rok milionové škody na autech. Jen pojišťovna Generali řeší ročně stovky případů. “Průměrná škoda na autě se po takovém střetu s vozovkou pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun,“ upřesňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek, a dodává: “Typicky se jedná o kombinaci více poškození – od proražených pneumatik, zničených disků kol, přes poškozené části podvozku až po těžší případy hnutých karosérií anebo prasklých čelních skel,“ dodává.

Související obsah

A tady je pár tipů, jak postupovat, když si poškodíte auto při “srážce“ se silnicí. Existuje několik možností, jak situaci řešit:

1. Umožní-li to bezpečnost na komunikaci, vše (auto, výtluk a jeho okolí) je přímo na místě potřeba zdokumentovat (fotografie, videa, svědecké výpovědi). V případě nepojízdnosti auta doporučujeme kontaktovat asistenční službu vlastní pojišťovny.

2. Úhradu následků takové nehody lze žádat po vlastníkovi komunikace. U dálnic a silnic I. třídy je to stát. V případě silnic II. a III. třídy jsou to kraje, na jejichž území se rozbitý úsek silnice nachází. Místní komunikace vlastní obce.

3. Za škodu odpovídá vlastník komunikace mj. v případě, že řidič díru nebo výtluk na silnici nemohl předvídat nebo nebyly dostatečně označené (např. dopravní značkou „nerovnost vozovky“). Vlastníci komunikace, respektive její správci mívají uzavřeno pojištění odpovědnosti, ze kterého se škoda může hradit.


4. Každá situace se vždy posuzuje podle konkrétních okolností (dodržení předepsané rychlosti vs. stav vozovky atd.).

5. Neodškodní-li vlastník komunikace, rychlejším a jednodušším řešením je úhrada opravy z havarijního pojištění (zvlášť u škod, kde došlo k rozsáhlejšímu poškození než jen např. k proražení pneumatiky – u havarijního pojištění je totiž potřeba počítat ještě se spoluúčastí).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Silničáři

Důležité Události