Tesla

Tesla ztrácí miliardy a Musk nervy. Napadl své kritiky

Tesla ztrácí miliardy a Musk nervy. Napadl své kritiky
Zdroj: Tesla

Elon Musk má kritické období. Jeho hýčkaná automobilka Tesla stále nemůže dosáhnout na slibovanou metu 5000 vyrobených vozů Modelu 3 týdně a velký šéf má nervy na pochodu. Když oznamoval další ztrátu společnosti, obořil se na analytiky, jejichž otázky označil za pitomé. A pustil se i do kritiků Tesly.

Výroba Modelu 3 se před pár týdny znovu zastavila a Elon Musk přespával v továrně na zemi ve spacáku. Chtěl tak povzbudit své lidi k maximálním výkonům. Přiznal, že ho zradili roboti, kteří podle něj zpomalili výrobu. Tesla se zapletla do změti výrobních pásů a automatických procesů. Dřív Musk básnil o plně robotické továrně, teď chce víc lidí.

Související obsah

Když v tomto týdnu oznamoval na tiskové konferenci špatné výsledky své firmy, neunesl dotazy analytiků. “Tyhle nudné pitomé otázky nejsou cool. Další...“ napadl ve své reakci dotazy expertů z Wall Street. Pak se s nimi odmítl bavit a radši dal přednost youtuberovi, který je vášnivým obdivovatelem jeho firmy. Musk následně kritizoval lidi, kteří nemají rádi Teslu, a žádal o podporu své příznivce.

Tiskovku označili analytici za bizarní představení a akcie šly okamžitě dolů. Tržní hodnota Tesly klesla o dvě miliardy dolarů!

Musk opakovaně slibuje, že vyrobí 5000 vozů Modelu 3 týdně, jenomže cílový termín už třikrát měnil. Nejdřív to bylo do konce loňského roku, teď automobilka vyhlásila novou metu na konec června. Podle všeho bude ale ráda za 2500 vozů týdně. V posledním dubnovém týdnu vyrobila 2270 vozů.

Související obsah

Musk taky oznámil, že Tesla bude ve třetím a čtvrtém čtvrtletí zisková, výsledky za první tři měsíce tomu moc nenapovídají. Byly historicky vůbec nejhorší, společnost vykázala ztrátu ve výši 710 milionů dolarů (přes 15 miliard korun). Podle agentury Reuters zatím Tesla na každém vyrobeném vozidle ztrácí 22 584 dolarů (téměř půl milionu korun). Zakladatel automobilky proto tlačí na své lidi, aby omezovali výdaje.

Obrat bídného trendu záleží na tom, jestli se výrobu sedanu, který má být dostupný "masám", povede rozběhnout. Někteří analytici poukazují na vysokou poptávku a tržby skutečně můžou rychle růst, jakmile se povede dostat další “trojky“ na trh. Rezervováno je údajně 450 000 vozů, jenže Tesla se snaží držet ceny dole a tak těžko může počítat s okamžitým ziskem.

A investoři jsou netrpěliví, někteří už dokonce zpochybňují Muskovo vedení. Ten ale zůstává u svých snů a mluví o dalším modelu – crossoveru Model Y.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události