Autoservis

Sázka na kvalitu z Německa? Pozor, může se šeredně vymstít!

Sázka na kvalitu z Německa? Pozor, může se šeredně vymstít!
Zdroj: Profimedia

Ojetiny dovezené z Německa mají punc něčeho lepšího. Ale pozor! Podvodníci toho využívají a často právě přes Německo legalizují stočené, bourané nebo kradené vozy například z Rumunska nebo jiných zemí.

Dovoz auta ze zahraničí, nejčastěji z Německa, není jen komplikovaný, ale hlavně dost riskantní proces. Vůbec totiž není jisté, z jaké země prodávané auto skutečně pochází. “Přibližně třetina inzerátů chybně uvádí zemi původu vozidla, nejčastěji právě Německo,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Vozidla inzerovaná jako německá mohou pocházet klidně třeba z Běloruska nebo Bulharska.

Související obsah

Jednoduchým trikem je možné vozidlo z nějaké nepopulární východoevropské země, například z Bulharska, Rumunska či Řecka, přihlásit v Německu a získat na něj německé doklady včetně technického průkazu a registračních značek. Vozidlo se pak na německých značkách nafotí a prodává s falešným německým původem. “Ještě před přihlášením vozidla v Německu podvodníci stočí tachometr, mnohdy o více než sto tisíc kilometrů,“ popisuje nekalé postupy Foltýn.

Dalším trikem bývá vytvoření falešné servisní knížky se smyšlenými záznamy z neexistujících německých servisů. Ze silně ojetého auta bez servisní historie ze země bývalého socialistického bloku se tak mávnutím kouzelného proutku stane málo ojetý a udržovaný vůz z Německa. “I když takový postup vyžaduje investice, podvodníkům se to vyplatí, neboť za auto s falešným původem inkasují o několik desítek tisíc korun více,“ vysvětluje Pavel Foltýn.

Související obsah

Zejména u luxusních premiových značek, jako jsou Mercedes-Benz, Audi, Porsche či BMW se takové triky vyplácejí, protože zákazníci jsou za ně ochotni platit více.

Ale na pozoru by se měli mít i kupující běžných vozidel. K falšování původu, stáčení tachometru a padělání servisních záznamů se přidávají i takové praktiky jako legalizování kradených aut či vozů po totální havárii. Gangy podvodníků se umí postarat i o změnu identifikátorů vozidla, jako je číslo VIN.

Na první pohled přitom není nic poznat a mnoho majitelů žije v přesvědčení, že mají hezké ojeté auto z Německa, které koupili “chytře“ za velice pěkné peníze. Po čase ale můžou být hodně překvapeni. Třeba když jim při cestě na dovolenou auto zabaví chorvatská policie s tím, že je vedeno v majetku místní leasingové společnosti. Z vozu se vyklube například bývalé taxikářské auto, které někdo zpronevěřil.

Související obsah

Jak se bránit? Neexistuje zaručená cesta, jak takové auto poznat. Podle odborníků se dají jen eliminovat rizika. Třeba tím, že si ověříte historii auta, kterou prodejce udává. To je samozřejmě snazší u aut pocházejících z Česka. A nebo se spolehnete na zavedené prodejce ojetin, kteří vykupovaná auta prověří za vás. “Ojeté vozy s domácím původem mají transparentní historii, která se dá poměrně snadno ověřit,“ připomíná Pavel Foltýn z Auto ESA.

Dovážet auto ze zahraničí se tak vůbec nemusí vyplatit. Snad jen v případě, že se jedná o výjimečný vůz, který se na českém trhu nevyskytuje. I v takovém případě si dejte dobrý pozor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události