Dálnice

Obří zátah na českých dálnicích: Služby pro řidiče jsou bídné

Obří zátah na českých dálnicích: Služby pro řidiče jsou bídné
Zdroj: Profimedia

Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla nejmasivnější kontrolu D1 a dalších dálnic v historii. Kontrolovala služby pro řidiče – čerpací stanice, prodejny i restaurace a občerstvení. Zákon porušili dva ze tří podnikatelů.

Na 40 inspektorů se vrhlo na nejfrekventovanější českou dálnici i další hlavní tahy D5, D6 nebo D11. Akce odstartovala ve stejný okamžik – ve středu s úderem 11. hodiny - aby se podnikatelé na dálnicích nemohli vzájemně varovat.

Výsledek velkého zátahu není zrovna pozitivní: Průměrně 2 ze 3 kontrolovaných prodejců v restauracích a prodejnách s občerstvením a dalším doplňkovým zbožím na dálnicích porušují zákony. “Tak masivní kontrolu dálnice D1 v jeden okamžik ČOI nikdy v minulosti neprovedla. Že průměrně dva ze tří kontrolovaných podnikatelů poruší zákon, jsme nečekali,“ říká ředitel inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj Karel Havlíček, který akci koordinoval.

Související obsah

Po celé délce D1 i na ostatních zmíněných ČOI provedla prakticky naráz 57 kontrol. Z toho 12 kontrol bylo zaměřeno na pohonné hmoty, ostatní na restaurace, prodejce rychlého občerstvení a doplňkového zboží.

Nevyhovující palivo našli inspektoři na dálnici D1 u Průhonic, kde kvůli nadlimitnímu tlaku par zakázali další prodej Naturalu 95, nařídili ekologickou likvidaci paliva a zahájili s prodejcem správní řízení.

O dost horší výsledek má 45 kontrol dálničních restaurací a obchodů. Jen v 15 z nich bylo vše v pořádku, u zbývajících inspektoři odhalili minimálně jedno porušení zákona. “Nejvážnějším zjištěním bylo nesprávné účtování a poškození spotřebitele o 178 Kč v rámci jediného nákupu. Dále inspektoři odhalili dvojí ceny na prodejně u čerpací stanice,“ uvádí mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Další prodejce zkusil inspektorům prodat cigarety za vyšší cenu, než byla uvedená na kolku. Na D1 ve směru z Prahy na Brno zase inspektoři dostali méně jídla, než bylo deklarováno a také nápoj pod mírou. Na D5 se je pokusili u pokladny ošidit o 42 korun.

Celkem ČOI uložila 15 pokut na místě ve výši 20.500 Kč, vážnější prohřešky se budou řešit ve správním řízení.

Akce podobného rozsahu hodlá ČOI na dálnicích v budoucnu opakovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události