Porsche

Stane se sen realitou? Prohlédněte si nádherný Speedster 911

Stane se sen realitou? Prohlédněte si nádherný Speedster 911
Zdroj: Porsche

Asi nejkrásnější dárek k letošním 70. narozeninám svých sportovních vozů si značka Porsche nadělila sama. Postavila úžasnou provozuschopnou studie otevřeného sportovního vozu 911 Speedster Concept. Teď se rozhoduje, jestli podle ní příští rok vyrobí sériový model.

Koncept má připomínat historii sportovních vozů Porsche, což se dokonale povedlo. Jako kdyby dorazil z minulosti, jen dostal moderní proporce a pořádnou nálož pod kapotu.

Sporťáky s označením Speedster patří k historii Porsche už od roku 1952, kdy vyjel model 356 1500 America Roadster s ručně vyráběnou hliníkovou karoserií. V porovnání s “řadovým“ kupé 356 byl o 60 kilogramů lehčí a se čtyřválcovým motorem “boxer“ o výkonu 70 koní dosahoval v tehdejší době impozantní nejvyšší rychlosti 175 km/h. Do roku 2010 vzniklo dalších sedm modelů s dodatečným označením Speedster, které se vždy vyrábí v omezené sérii.

Související obsah

Nová studie zaujme přikrčeným profilem velmi nízké karoserie, jejíž tvarové řešení okamžitě vyvolává vzpomínky na historické vzory. Na přední sedadla navazuje speciální zadní kryt z uhlíkového kompozitu s dvojitým vyboulením, které patří k tradici tohoto druhu sportovních vozů od modelu 911 Speedster z roku 1988.

Na počest historického originálu má i 911 Speedster Concept místo plnohodnotné skládací střechy jen lehkou plachtu na knoflíky, která chrání interiér před deštěm.

Taky dvoubarevné lakování cituje historické závodní vozy Porsche – stejně jako mnoho detailů od uzávěru palivové nádrže ve stylu 50. let, umístěného uprostřed předního víka, přes vnější zpětná zrcátka až po speciální verzi předních světlometů.

Interiér vychází z filozofie lehké konstrukce, která je pro verze Speedster charakteristická. Výbava nezahrnuje navigaci, audiosystém, ani klimatizaci. Kompletně skořepinová sedadla jsou vyrobena z uhlíkového kompozitu. Jejich světle hnědé čalounění je inspirováno koženým interiérem klasických předchůdců.

Související obsah

Studie byla vyvinuta v centru motoristického sportu Porsche, v němž vznikly také modely 911 GT2 RS a naposledy GT3 RS. Podvozek i poháněcí ústrojí pocházejí aktuálních modelů GT. Šestiválcový “boxer“ této minimalistické koncepční studie dosahuje výkonu více než 500 koní. Šestistupňová převodovka je samozřejmě mechanická.

911 Speedster Concept debutoval nedávno v rámci oficiální oslavy jubilea “70 let sportovních vozů Porsche“ v Zuffenhausenu.
Automobilka teď zvažuje, jestli podle studie příští rok postaví sériově vyráběný model. Rozhodnutí prý “ bude přijato v nadcházejících měsících“.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Porsche

Důležité Události