Povinné ručení

Pojišťovny: EK chce povinné ručení pro elektrokola i dětská autíčka

Pojišťovny: EK chce povinné ručení pro elektrokola i dětská autíčka
Zdroj: TV Nova

Evropská komise chce změnit takzvanou motorovou směrnici, která řeší ochranu obětí autonehod a také pojištění. A podle české asociace pojišťoven požaduje, aby nově měla pojištění v podstatě všechna vozidla - včetně elektrokol či dětských autíček! To ale označilo české zastoupení Evropské komise za hoax, hraček se nařízení netýká.

Návrh Evropské komise počítá s tím, že pojištěná budou i vozítka, která vůbec nevyjedou na veřejné cesty a prohánějí se třeba jen po zahradě u rodinného domu.

"Podle této definice by se pak povinné ručení mělo vztahovat nově nejen na segwaye a elektrokola, která reálně mohou působit vážnější škody, ale i na elektroautíčka pro děti nebo různá podomácku vyrobená vozítka, což vyvolá řadu komplikací zejména pro spotřebitele," upozorňuje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Dodává, že asociace bude usilovat o to, aby se tato změna českých motoristů netýkala, nebo byla zavedena v mírnější formě.

"Směrnice existuje už od roku 2009, nyní se do ní pouze zapracovávají změny, které vyplynuly z rozhodnutí soudů. Ale s elektrokoly, segwayi či golfovými vozíky se v ní opravdu počítá. Na hračky, tedy i na dětská autíčka, se ovšem směrnice nevztahuje," řekla TN.cz mluvčí českého zastoupení Evropské komise v ČR Magdaléna Frouzová.

A i ona upozorňuje, že členské státy budou moci elektrokola, segwaye či jiné novinky z aktualizovaných pravidel vyjmout, pokud to uznají za vhodné.  

Směrnice ovšem počítá i s jinými změnami - například s přenosností pojištění aut napříč Evropskou unií. A také s tím, aby oběti dopravních nehod nepřišly zkrátka ani v případě, že pojišťovna, se kterou mají smlouvu, zkrachuje.

Související obsah

"Poškozený bude odškodněn v případě insolvence pojistitele vždy z garančního fondu dané země, kde pobývá," vysvětluje specialistka na pojištění aut Lucie Želavská. Odškodnění po nehodách by se tak mělo zároveň zrychlit.

Tak jako tak ještě potrvá, než změny vstoupí v platnost - ještě je totiž musí posvětit Evropská rada a europarlament. A to nejspíš znamená klidně rok a půl čekání.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Povinné ručení

Důležité Události