Parkování

Nejdražší parkování na světě? Boháči za kus asfaltu platí miliony

Nejdražší parkování na světě? Boháči za kus asfaltu platí miliony
Zdroj: Profimedia

Čtvereční metr parkovacího místa na ulici může stát víc než čtvereční metr přepychového bytu. Alespoň v některých městech. V Hongkongu nedávno obyvatel honosné čtvrti obětoval za místo pro jedno auto v přepočtu neuvěřitelných 17 milionů korun! V Sydney se parkovací místo v centru draží za 12 milionů.

Za neuvěřitelnou cenu se tento týden prodal jediný parkovací záliv v rezidenčním bytovém komplexu Ultima v Kau-Lungu, městské části Hongkongu. Kupec za něj zaplatil 6 milionu hongkongských dolarů, tedy zhruba 17 milionů Kč.

Na prodeji slušně vydělal pár, který parkovací místo před devíti měsíci koupil za něco málo přes 7 milionů korun.

Parkoviště pro jedno auto má rozměry 5 x 2,5 metru, cena za metr čtvereční tak podle agentury Bloomberg výrazně převyšuje cenu bytů v luxusním komplexu. A samozřejmě mnohonásobně převyšuje cenu i těch nejluxusnějších aut.

Související obsah

Částka překonala dosavadní rekord, vloni dal kupec za parkovací místo v jiné rezidenční čtvrti Hongkongu v přepočtu necelých 15 milionů korun. Průměrně se ceny za parkoviště v přelidněné oblasti pohybují kolem 6 až 6,5 milionu korun. To je šestkrát víc než v roce 2006. Ceny bytů za stejnou dobu vzrostly jen třikrát.

Na vině jsou developeři, kteří staví další a další byty, ale už ne odpovídající počet garáží a parkovacích míst. Podle expertů od roku 2006 přibylo v Hongkongu 9,5 % parkovacích míst, počet aut ale narostl o 49 %. A za extrémní ceny může i daňová politika, daň z převodu nemovitosti u bytů drží vláda nízko, u pozemků a parkovacích ploch ale může daň činit až 30 % z ceny.

Hongkongu konkurují i další světové metropole. Za kus asfaltu v New Yorku na Manhattanu byznysmeni či firmy platí i milion dolarů, tedy zhruba 22 milionů korun. Utěšit je může, že newyorská parkovací místa jsou o dost větší než ta v Hongkongu.

V australském Sydney zase vzbudila pozornost médií cena v přepočtu 11 milionů korun, za kterou se aktuálně draží parkovací místo v nejžádanější části metropole v blízkosti přístavu i světoznámé opery. Inzerát plochu pro parkování označuje jako prémiové zabezpečené parkoviště v srdci Sydney. A takové se prodává jen zřídkakdy, informuje australský zpravodajský portál 9News.

V Sydney nebo Melbourne vychází podle průzkumů jen 12 až 14 parkovacích míst na každých 100 lidí, kteří ve městech pracují.

Parkovací plochy v centrech a obchodních či rezidenčních čtvrtích přelidněných metropolí se tak mnohdy stávají investiční příležitostí a taky cílem spekulantů na trhu s nemovitostmi.

"Dobrá investice? Kdybych splácel 20 tisíc měsíčně, vrátí se mi peníze za 45 let!" glosoval na sociálních sítích jeden z uživatelů cenu parkovacího místa v Sydney.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události