MS ve fotbale 2018

Proč mají fotbalisté sedačky ze závodních aut? Takhle to vzniklo

Proč mají fotbalisté sedačky ze závodních aut? Takhle to vzniklo
Zdroj: Profimedia

Byly na stadionech mistrovství světa, využívají je špičkové světové fotbalové kluby, dostaly se už i do naší ligy. Proč náhradníci a realizační týmy sedí na střídačkách v sedačkách designovaných podle závodních aut? Tady je vysvětlení.

Určitě jste si všimli při sledování MS ve fotbale a nejspíš už dřív v přenosech z pohárů či evropských lig. Sedačky na střídačkách připomínají závodní auta. Některá mají i původní otvory pro pětibodové bezpečnostní pásy ze závodních speciálů. Redakce amerického motoristického webu Jalopnik se snažila zjistit, jak se vypolstrované závodní sedačky na fotbalové stadiony dostaly.

FIFA na dotaz neodpověděla. A tak vysvětlení poskytl jeden z největších výrobců nejen závodních autosedaček, německá firma Recaro. "Příběh autosedaček na střídačkách se datuje do 90. let minulého století," uvedl pro Jalopnik zástupce firmy Tilman Schaefer.

Související obsah

Tehdejší vlastník společnosti Recaro Ulrich Putsch zároveň seděl ve vedení německého fotbalového týmu 1. FC Kaiserslautern. Trenér Karl-Heinz "Kalli" Feldkamp měl problémy se zády a Putch mu jednu takovou pohodlnou závodní sedačku postavil vedle střídačky.

Hráči ji trenérovi dost záviděli, a tak v roce 1994 už na podobných "křeslech" seděl i zbytek týmu. Firma Recaro jim závodní sedačky upravila na míru v klubových barvách a střídačku vybavila v rámci sponzorské smlouvy.

Nápad se rozšířil a Recaro začalo postupně upravené polstrované závodní sedačky dodávat i dalším klubům. Chytili se i další výrobci, kteří sponzorovali fotbalové týmy, takže se na střídačkách objevily třeba i křesla připomínající sedadla do letadel.

Důvod? Sedačky jsou prostě pohodlné, vypadají dobře a výrobci je dodávají i s vyhříváním.

Související obsah

Dnes už je to na stadiónech skoro standard, a to nejen na střídačkách, ale i ve VIP zónách a sektorech určených pro vedení klubů. Recaro je pořád jedním z největších dodavatelů v Evropě, ale třeba i v Japonsku, kde se sedačky ujaly i na baseballových stadionech. V jejich "závodních" křeslech sedí více než 70 špičkových fotbalových týmů včetně Realu Madrid či Borussie Dortmund.

Pohodlí v automobilovém stylu si dopřála vloni třeba i plzeňská Viktoria, jejíž netradiční "pivní" střídačka na fotkách obletěla svět.

Na právě skončeném mistrovství světa dodávalo sedačky několik firem. Na stadionu v Lužnikách, kde se v neděli hrálo finále, třeba ruský výrobce Pronto-Seating, který vybavil i VIP zónu, kde mají sedačky i držáky na nápoje. Na některých stadionech byly speciální sedačky ve stylu závodních vozů či byznys třídy v letadlech opatřeny kolečky, aby je mohli pořadatelé zase odvézt.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události