Parkování

Chcete parkovat po celé Praze za stovku ročně? Poradíme vám fígl!

Chcete parkovat po celé Praze za stovku ročně? Poradíme vám fígl!
Zdroj: Profimedia

Zaparkovat v Praze je v poslední době oříšek. Buď se na daném místě parkovat vůbec nesmí, nebo si za stání pořádně připlatíte. Existuje ale fígl, jak stát po celé Praze bez omezení za pouhou stovku ročně.

Od začátku července došlo v Praze k rozšíření modrých zón. Nyní už si i obyvatelé některých částí Prahy 4 musí zajistit platné parkovací oprávnění. To ale není vůbec levné - dáte za něj desítky tisíc ročně. Existuje ale i způsob, jak po celé Praze parkovat jen za 100 korun za rok.

Jelikož hlavním cílem zavedení parkovacích zón je snížení příjezdu aut, a tím snížení škodlivých emisí do ovzduší, majitelé elektromobilů a nově i hybridních motorů mohou jásat. Jejich stroje toto nařízení splňují.

Z usnesení městské rady platí, že pro registraci musí být možné vozidlo přepnout na čistě elektrický pohon, výkon spalovacího motoru nesmí být vyšší než 135 kW a auto nesmí být starší deseti let od data první registrace - to vše musí být potvrzeno výrobcem automobilu, jeho výhradním zástupcem v Česku nebo autorizovaným prodejcem.

Související obsah

Pokud tedy uvažujete o koupi nového vozu, zkuste se zamyslet nad možností pořídit si hybridní motor. Ušetříte na jeho provozu a nově i na jeho parkovném. Jedním z hlavních výrobců tohoto pohonu je Toyota, která hybridní motory montuje skoro do všech svých modelů, od nejmenšího Yarise až po „čtyřkolku“ RAV4. 

Pokud jste firma, která vlastní několik automobilů, pak vás úspora za parkovací karty může vyjít i na několik desítek tisíc ročně.

Registrovat vozidlo k parkovacímu oprávnění je možné jen osobně na pražském magistrátu v Jungmannově ulici č. 35/29 v prvním patře, dveře č. 143. Zájemce musí ukázat originál nebo v případě koupi na leasing či úvěr kopii velkého technického průkazu a originál leasingové smlouvy. Pro schůzku je potřeba se předem objednat na telefonu 236 004 354. Další rok je pak nutné opět za poplatek 100 Kč registraci obnovit.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události