Pojišťovna

Detektivové v akci: Falešná prasečí srst a další triky s luxusními auty

Detektivové v akci: Falešná prasečí srst a další triky s luxusními auty
Zdroj: Profimedia

Podvody za stovky milionů spojené s pojištěním aut odhalili během prvního pololetí detektivové pojišťoven. Podvodníci zkoušejí někdy naivní, ale mnohdy i důmyslné finty. A dost často fingují nehody s luxusními vozy. Pojišťovnám tak jde o mnohem vyšší částky než dřív.

S pojištěním aut se podvádí nejčastěji. "Podvody spojené s pojištěním vozidel, které tvoří více než polovinu všech prokázaných případů," potvrzuje mluvčí České podnikatelské pojišťovny (ČPP) Renata Čapková.

ČPP odhalila v prvním pololetí podvody za 14 milionů korun, řešila na 370 podezřelých případů a ve 240 případech byl podvod skutečně prokázán.

Nejvíce odhalených podvodů bylo v Ústeckém kraji a v Praze. Mezi nejpoctivější regiony se za sledované období řadí kraj Královéhradecký, Plzeňský a Zlínský.

Související obsah

"Odhalování pojistných podvodů věnujeme velkou pozornost. Máme tým profesionálních detektivů, při práci využíváme nejnovější softwarové systémy a technologie a v řadě případů spolupracujeme také s Policií České republiky. Díky tomu jsme v odhalování pojistných podvodů stále úspěšnější," říká Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru ČPP.

Detektivové pojišťovny například vyšetřovali pojistnou událost, při které se mělo luxusní auto srazit se zvěří. Na místo byla přivolána policie, která celou nehodu zdokumentovala. Divoké prase, které údajně nehodu způsobilo, se však nenašlo. Podle vyjádření řidiče uteklo.

Majitel auta se pak pokusil propašovat pojišťovně i poškozené díly, které na jeho auto vůbec nepatřily, jiné díly vyfotil víckrát z různých úhlů a tvrdil, že jde u různé části vozu.

Podle provedené expertízy bylo navíc na zajištěných stopách prokázáno, že srst, která na vozidle zůstala, nepocházela z prasete divokého.

Také specialisté Kooperativy mají dost práce s vykutálenými podvodníčky. A i oni potvrzují, že často bývá předmětem podvodu luxusní auto.

"U pojištění vozidel jsou typické případy, kdy klienti zkusí nadhodnotit výši škody nebo nahlásí škodu jinak, než se doopravdy udála,“ popisuje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Typický případ: Klient z havarijního pojištění nárokoval škodu u luxusního vozu, tvrdil že si poškodil převodovku o neznámý předmět na silnici. Detektivové ale zjistili, že převodovka byla nefunkční už dávno před tím a majitel se snažil fingovat náraz do neznámého předmětu v dílně s pomocí domácího nářadí.

V první polovině roku 2018 prověřovali vyšetřovatelé v Kooperativě 667 podezřelých pojistných událostí. “Pojistný podvod se nám podařilo prokázat ve 426 případech. Celková uchráněná hodnota dosáhla částky 166 milionů Kč, což je o cca 50 % více, než v roce 2017,“ vypočítává Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Kromě podvodů v pojištění vozidel mají detektivové práci i s fingovanými úrazy. Poměr v Kooperativě je zhruba vyrovnaný.

Pachatelé pojistných podvodů svým jednáním vystavují trestnímu stíhání. V případě prokázání za něj hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody v délce až 10 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události