Rallye

Pozor, auto letí do baráku! Drsné srážky závodních speciálů

Pozor, auto letí do baráku! Drsné srážky závodních speciálů
Zdroj: YouTube

Kvílení brzd, skřípění plechů a závodní auto letí do plotu, garáže nebo rovnou do baráku. I takhle dopadají nezvládnuté zatáčky při závodech rallye. Vložený sestřih ukazuje desítky nehod, při nichž závodní speciály skončily ve zdech nebo na střechách domů podél tratí. A mnohdy jde i o život.

“Žiješ?“ ptá se v jednom ze záběrů český pilot svého navigátora. Video neukazuje tragické nehody, ale mnohdy je od tragédie jen malý krůček. Tyhle kolize naštěstí skončily "jen" zbořenými zdmi a více či méně pomačkanými plechy, případně lehčím zraněním. Řada z nich se odehrála na českých tratích nebo se do nich přimotaly české posádky:

Vidíte prchající slepice a nadávající, klející či rezignovaně přihlížející obyvatele poničených domů. Kdo jim zaplatí škodu? A kdo hradí pokácené sloupy veřejného osvětlení, značky či rozmlácené autobusové zastávky, lavičky a obrubníky?

Autoři sestřihu citují organizátora závodů seriálu WRC: Pořadatel poskytuje pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám.

Související obsah

Pojistka má pro celé startovní pole krytí 40 milionů eur (miliarda korun) v případě zranění a 8 milionů eur (skoro 200 milionů korun) pro případ škody na majetku. Pojistka se vztahuje na škodu, kterou způsobí organizátor nebo jezdci třetím osobám. Škody na závodních autech, případně zranění posádky už hromadné pojištění nekryje a týmy si ho řeší samy.

Související obsah

Hromadné pojistky uzavírají i asociace jezdců. V Česku před lety vzniklo speciální odpovědnostní pojištění vozidel jezdců rallye s krytím 100 milionů korun v pro škody na zdraví a 100 milionů pro škody na majetku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události