Tankování

Pozor na pumpách! Označení paliva se změní, podívejte se jak

Pozor na pumpách! Označení paliva se změní, podívejte se jak
Zdroj: Profimedia

Evropské směrnice mění označení motorových paliv na čerpacích stanicích. Od 12. října začnou v celé EU platit jednotné symboly, vyměnit je musí i pumpaři v Česku.

Nové označení má usnadnit řidičům orientaci. Bude stejné pro všech 28 zemí EU i další evropské státy, jako jsou Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Makedonie, Srbsko, Švýcarsko a Turecko.

Novými symboly budou označeny stojany s daným typem paliva, stejný symbol se objeví i přímo na tankovací pistoli. Výrobci je pak musí nalepit k víčkům od nádrže u nových aut vyrobených nebo registrovaných po 12. říjnu. U starších aut se označení měnit nemusí.

Související obsah

Vyplývá to z informací, které v pondělí na tiskové konferenci připomněli zástupci tuzemských automobilek a petrolejářů.

Symboly jsou rozděleny do tří skupin podle typu paliva.

Benzín má kruh a písmeno "E" (ethanol), diesel písmeno "B" (biodiesel) ve čtverci. Právě písmeno "B" u nafty může být pořád pro české řidiče dost matoucí...

Číslo značí podíl biosložky v daném palivu. Natural 95 a Natural 98 budou mít nové označení "E5", klasický diesel "B7". Další druhy (E10, E85, B10, B30, B100) pak mají vyšší podíl biosložky. Písmena XTL značí parafinickou naftu.

Pro plyn platí symbol kosočtverce s označením typu (H2 – vodík, CNG – stlačený zemní plyn, LPG - zkapalněný ropný plyn, LNG - zkapalněný zemní plyn).

Některé české čerpací stanice nové symboly už delší dobu používají, ty ostatní je vylepí do konce září. "Dosavadní označování si čerpací stanice mohou ponechat, musí však dodržet i ta nová," upřesnil výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Evropská směrnice má odstranit rozdíly v označování v různých evropských zemích, které mohou některé řidiče zmást. Podle unie nezávislých petrolejářů jen v Česku omylem zamění palivo zhruba sto motoristů ročně.

Související obsah

Pistole pro naftu se do benzínových aut nevejde, hrdlo palivové nádrže je záměrně menší. V opačném případě ale záměně nic nebrání a nepozorní řidiči tak mohou natankovat benzín do nafťáku. A to přesto, že u víčka nádrže bývá zřetelný nápis DIESEL.

"Identifikační štítek je jednoduchý vizuální nástroj, jenž pomáhá spotřebitelům ověřit, zda pro své vozidlo vybírají správné palivo. Spotřebiteli stačí ohlídat si, aby se štítek na výdejním stojanu motorového paliva shodoval se štítkem palivové nádrže jeho vozu,“ píše se v dokumentu, který směrnici vysvětluje.

Nové štítky se objeví i na dodávkách, nákladních vozech,autobusech, mopedech, motorkách a čtyřkolkách.

Správné označení paliva na pumpách bude kontrolovat Česká obchodní inspekce. Zodpovědnost za správné tankování ale zůstává na motoristech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události