Porsche

Tohle je adrenalin! Slavili jsme na okruhu za volantem porsche

Porsche 911, dvoumístné kupé 718 Cayman i roadster 718 Boxster nebo Panamera 4 E-Hybrid… Všechny tyhle lahůdky pěkně na jednom místě! Z toho srdce plesá, oči přecházejí a ruce se třesou. Porsche letos slaví 70. narozeniny a my jsme měli tu čest se jedné z oslav zúčastnit. Slavilo se, jak jinak, za volantem…

Blížím se k okruhu Aldenhoven kousek na sever od Cách v nejzápadnější části Německa. Nemůžu se dočkat. Už z dálky to vidím: zásadní modely z historie značky i aktuální sportovní modely vyrovnané pěkně v řadě… Těším se o to víc.

Tep je na maximu, když můžu usednout za volant. První na řadě! Adrenalin stoupá. Nejdřív si projíždím celý okruh sám ve zbrusu novém Porsche 911 Carrera GTS. Prvních pár kol jedu opatrně, jednak vůbec neznám trať ani tohle nádherné auto, a taky nechci udělat ostudu...

Související obsah

Pak se přidávají ostatní a začíná ta pravá zábava! Všichni se řadíme za sebe a najíždíme na rovinku. Plný plyn! První zatáčka a ostře na brzdy! Gumy kvílejí a motory burácejí. Tady není prostor na chyby. Prostě zkouška všeho, co auto i řidič dokáže.

Přesedám do rudě zbarveného Porsche 718 Boxster. Následuje ostrý slalom. Čekám na povel, plný plyn a nebrzdit! Blížím se ke kuželům, lehce si nadjíždím... pravá, levá, pravá, levá, vyjíždím v plné rychlosti a nesmím minout průjezd. Auto se snaží utrhnout a vzpírá se. Potím se, ale užívám si to! Vše zvládnuto na jedničku.

Zbývá poslední výzva, zrychlení z nuly na 180 a poté co nejlépe zabrzdit. Řadím se v 718 Cayman na startovní čáru. Levá noha drží brzdu, pravá dupne na plyn. Launch control aktivní, jdeme na to! Odmávnutí startu, levá noha pouští brzdu a auto bleskově vyráží: 50, 80, 100, 150, 180 km/h během okamžiku. Poté tvrdě na brzdy!

Pak sedám na místo spolujezdce a profík od Porsche mě vrací zpátky na zem. V Porsche GT2 RS mi předvádí, jak se má jezdit. Tak do toho mám ještě hodně daleko. Musím se přidržovat madel, všechno mám sevřené, ale přitom mi sám naskakuje úsměv. A nejde se ho zbavit.

Jízdy jsou krátké, ale o to výživnější. Mohl jsem otestovat rozdíly a ty jsou obrovské! 911 je prostě sporťák - je tvrdší, rychlejší, silnější a přijde mi i lépe vyvážený než ostatní vozy. Přesto je těžké ho bez cviku zkrotit a dostat z něj maximum. Oproti tomu 718 Cayman a Boxster jsou pohodlnější auta. Měl jsem pocit, jako bych je už nějakou dobu znal. Mají dost síly, ale nejsou to takoví drsňáci. A já přiznávám, že jsem se v nich cítil bezpečněji.

Každopádně za volantem každého z těch aut zapomínám na svět okolo. Jízdní vlastnosti jsou vždycky trochu jiné, ale vždycky skvělé. Neuvěřitelný zážitek a čirá zábava.

A jaký model je podle mě nejlepší? Nepochybně 911 Carrera GTS Convertible! Ta mě oslnila už výraznou tyrkysovou barvou. A pak ta síla! 450 koní má v takhle malém a skvěle vyváženém autě ohromný zátah. Připadal jsem si v něm jako profesionální závodník…

Související obsah

V rámci oslavy nesměla chybět prezentace o historii značky, technologiích i budoucnosti sportovních vozů.

Automobilku založil už v roce 1931 vratislavický rodák Ferdinand Porsche. Ale sportovní historie se začala psát až o 17 let později s prvním sériově vyráběným autem nesoucím jméno geniálního konstruktéra. Prototyp Porsche 356 Roadster vyjel 8. června 1948.

Dnes automobilka nabízí pět modelových řad: SUV Cayenne a Macan, který se letos dočká faceliftu. Fastback vyšší třídy Panamera a sporťáky 718 Cayman a Boxster. No a samozřejmě 911 s širokou záplavou nabízených variant.

Příští rok se rodina vozů rozroste o šestého, čistě elektrického člena pojmenovaného Taycan. Ten by měl zrychlit z nuly na sto za méně než 3,5 sekundy a ujet bez nutnosti nabíjení přes 500 kilometrů. A to není všechno, Cayenne "zmutuje" a přibude verze kupé, na kterou se taky hodně těšíme!

TN.cz / Adam Kozák,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události